بیت کوین اتم چیست – آشنایی با یکی از هاردفورک‌های بیت کوین

بیت کوین اتم (Bitcoin Atom) یکی از انشعابات سخت (هاردفورک‌ها) و یا زیر شاخه‌های رمز ارز بیت کوین است که برای حل مشکلات آن ایجاد شده است. عرضه مجموع این رمز ارز مانند بیت کوین به تعداد نهایی 21 میلیون کوین است. بیت کوین این ارز دیجیتال را وارد بازار کرد که برخی از نقایص خود را پوشش دهد.

این رمز ارز بهترین گزینه برای افزایش سرعت بلاک‌ها، افزایش امنیت کیف پول‌ها و کاهش کارمزد تراکنش‌ها بود که تاکنون در رسیدن به اغلب هدف‌های خود موفق ظاهر شده است. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره رمز ارز بیت کوین اتم به دست آورید.

بیت کوین اتم چیست-1

 

اکنون می‌توانید مقاله ماینینگ چیست؟ چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنیم؟ را مطالعه کنید

 

تاریخچه بیت کوین اتم

این رمز ارز در تاریخ 13 ژوئن 2018 به بازار وارد شد و همانطور که در بخش قبلی بیان شد، هدف آن بهبود عملکرد بیت کوین بود. بیت کوین اتم در دو سال قبل از ورودش به بازار به صورت آزمایشی بر روی شبکه بیت کوین به کار گرفته شد تا کارایی و عملکرد آن را مشاهده کنند. این رمز ارز زمانی وارد بازار شد که آزمایش‌های خود را به خوبی طی کرده بود و با عملکردی که داشت، رضایت کاربران را جلب کرده بود.

بیت کوین اتم در ابتدای ورودش به بازار از یک الگوریتم استفاده می‌کرد که بعد از آن، همانطور که در آزمایشات این کار را کرده بودند، یک الگوریتم دیگر نیز به شبکه این ارز اضافه کردند که شبکه بیت کوین را به ثبات بیشتری برساند.

 

بیت کوین اتم چیست؟

این ارز دیجیتالی یکی از زیرشاخه‌های اصلی یا هاردفورک‌های بیت کوین است که همانطور که از نام آن پیداست (کلمه اتم به معنای بسیار کوچک)، قصد حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین را دارد. این ارز دیجیتال علاوه بر افزایش مقیاس پذیری در تلاش است که احتمال حملات هکر‌ها به شبکه را کاهش داده و سرعت شبکه بیت کوین را نیز افزایش دهد. برای مثال، کارمزد تراکنش‌های این رمز ارز صفر است و همین امر یکی از عوامل افزایش سرعت عملکرد این ارز دیجیتالی است.

بیت کوین اتم چیست-2

این رمز ارز به طور همزمان از دو الگوریتم استفاده می‌کنند و همین امر باعث شده تا پایداری شبکه آن افزایش یابد. زمانی که پایداری شبکه بالا می‌رود، حملات هکرها نیمه تمام باقی می‌ماند و تمام شکاف‌های ایجاد شده سریعا پر می‌شوند. از این رو حملاتی که به کیف پول‌های بیت کوین انجام می‌شود بسیار کاهش یافته و می‌توان گفت که امنیت آن‌ها تضمین شده است. همچنین این رمز ارز نیز مانند بیت کوین بدون نیاز به واسطه و شخص ثالث است که باعث افزایش امنیت در شبکه می‌شود.

 

مقاله کسب بیت کوین رایگان – آشنایی با 10 روش رسیدن به بیت کوین را حتما مطالعه نمایید

 

آشنایی با بلاک‌چین بیت کوین اتم

از آنجائیکه بیت کوین اتم از انشعابات خود بیت کوین است، عملکردهای آن نیز بر روی بلاک چین بیت کوین انجام می‌شود و بیت کوین برای اینکه بتواند از ویژگی‌های رمز ارز خود استفاده کند، باید آن را بر روی بلاک چین خود راه‌اندازی می‌کرد. به طور کلی با راه‌اندازی این انشعاب، بیت کوین جانی تازه گرفت و توانست سرعت و امنیت بلاک چین خود را تا حد زیادی افزایش دهد.

 

معامله یا مبادله اتمی چیست؟

معاملات اتمی بین دو کاربر انجام می‌گیرد و در زمان معامله بین این دو کاربر، معامله بدون نیاز به مراحل اثبات تراکنش انجام می‌شود که از طریق بلاکچین‌های مختلف قابل انجام است. قبل از اینکه کسی بتواند از معامله اتمی استفاده کند، باید یک توافق نامه را که موضوع آن معاملات است را قبول کند تا اجازه چنین مبادلاتی برای او صادر شود. برای اینکه معامله انجام شود، هر دو کاربر باید یک نسخه معامله را با رمز عبور شخصی خود امضاء کنند. اگر این کار را به درستی انجام داده باشید، یک رسید برای شما می‌آید که نشانه انجام معامله است.

بیت کوین اتم چیست-3

 

حتما مقاله ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟ را مشاهده کنید

 

این تراکنش‌ها معمولا خیلی سریع و بدون کارمزد انجام می‌شوند که از ویژگی‌های مبادله اتمی هستند. به طور مثال در این معاملات کاربر بدون اینکه بداند یک صرافی در وسط این معاملات است، بیت کوین را با اتریوم ترید می‌کند، یعنی اینکه یک کاربر بیت کوین دارد و دیگر کاربرد که در آن سمت معامله است، اتریوم دارد و این دو با یکدیگر معامله را انجام می‌دهند.

 

بیت کوین اتم بهتر است یا خود بیت کوین؟

همانطور که گفتیم بیت کوین اتم برای حل مشکلاتی مانند مقیاس پذیری بیت کوین به وجود آمد. ارز اتم یکی از زیر شاخه‌هایی است که توانسته بسیاری از مشکلات بیت کوین را حل کند و یک از بهینه‌ترین رمزارزهای انعشاب‌یافته از بیت کوین شناخته شده است. این انشعاب از تبادلات اتمی که (Atomic Swap) نام دارد، استفاده می‌کند. معاملات اتمی یکی از سریع‌ترین و کم کارمزدترین معاملاتی هستند که تا به حال به وجود آمده‎اند. معامله‌های آن در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود و هیچ کارمزدی ندارد. همچنین رمزارز اتم سعی دارد از معاملات لایتنینگ یا صاعقه نیز برای افزایش سرعت بیشتر استفاده کند.

بیت کوین اتم چیست-4

کارایی الگوریتم این انشعاب بیت کوین به این صورت است که از یک روش اجماع ترکیبی استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها اثبات کار (Proof of Work) و دیگری اثبات سهام (Proof of Stake) است. استفاده از این دو روش به صورت همزمان با یکدیگر باعث شده است تا جلوی احتمال تغییرات ماینرها بر روی شبکه گرفته شود.

بنابراین این رمزارز دارای مشخصات عملکردی بهتری نسبت به بیت کوین می‌باشد ولی از لحاظ ارزش کلی و ارزش سرمایه‌گذاری، هنوز بیت کوین حرف اول را می‌زند و سرمایه‌گذاری بر روی بیت کوین اتم ممکن است با ریسک‌هایی در آینده مواجه باشد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله رمز ارز بیت کوین | همه چیز در مورد رمز ارز بیت کوین را مطالعه کنید

 

بیت کوین اتم چه کاری انجام می‌دهد؟

برای بیت کوین اتم سایز و حجم بلاک‌ها اهمیتی ندارد و با توکن رمز ارزها فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتال می‌تواند نحوه اجرای معاملات را به طور کلی تغییر دهد، بدون اینکه به حجم و اندازه آن‌ها کاری داشته باشد. این رمز ارز به صورت کاملا تصادفی این کار را انجام می‌دهد و زمان تغییر قابل مشاهده نیست، شاید این تغییر مدت زیادی طول بکشد و شاید در 1 ثانیه به پایان برسد.

بیت کوین اتم چیست-5

 

اکنون می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی – صفر تا صد ماینینگ خانگی را ببینید

 

استخراج بیت کوین اتم

هنوز افراد زیادی وجود دارند که اطلاعی از اینکه این رمز ارز قابل استخراج است یا خیر، ندارند. این ارز دیجیتال بر روی بلاک چین بیت کوین در حال کار کردن است و همانطور که می‌دانید بیت کوین نیز یک رمز ارز قابل استخراج است، بنابراین چرا انشعابات آن قابل استخراج نباشند. این انشعاب بیت کوین نیز مانند خود آن قابل استخراج است و با الگوریتم (SHA256) کار می‌کند. برای شروع استخراج کافیست که دستگاهی را تهیه کنید که از این الگوریتم پشتیبانی کند و استخراج را مشابه با بیت کوین انجام دهید.

بیت کوین اتم چیست-6

همانطور که گفتیم این ارز دیجیتال بر پایه الگوریتم اثبات سهام نیز کار می‌کند و شما می‌توانید با خرید این رمز ارز آن را  به صورت ماهیانه با هفتگی به دست آورید. در نظر داشته باشید که ماینرها بیشترین سود را از استخراج این ارز به شما می‌دهند و بهتر است که از آن‌ها برای استخراج بیت کوین اتم استفاده کنید. برای اینکه بدانید ماینر شما چه تعداد از این ارز را در یک ماه استخراج خواهد کرد، می‌توانید به این ماشین حساب محاسبه ماین مراجعه کنید که برای محاسبه سود ماینینگ این رمز ارز طراحی شده است.

 

اکنون می‌توانید ارز دیجیتال استلار | آشنایی کلی با رمزارز استلار و جزئیات شبکه آن را مطالعه کنید

 

قیمت بیت کوین اتم از گذشته تا به امروز

زمانی که این ارز دیجیتال در سال 2018 به بازار آمد و با قیمت 1.200 دلار خرید و فروش می‌شد. اوج قیمت این ارز در تاریخ 14 ژوئن 2018 بوده است که با قیمت 1377 دلار خرید و فروش می‌شد. قیمت این رمز ارز در چند روز بعد از اوج قیمت خود بسیار پائین آمد و در تاریخ  27 ژوئن قیمت آن به 81 دلار رسید که کاهش چشمگیری بوده است. بعد از آن نیز اتم روند کاهشی خود را ادامه داد و در حال حاضر با قیمت 15/0 دلار خرید و فروش می‌شود که از اوج قیمت خود فاصله زیادی دارد.

بیت کوین اتم چیست-7

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین کش | همه چیز درباره فرزند خوانده بیت کوین را مشاهده نمایید

 

روش خرید این انشعاب بیت‌کوین

برای خرید این ارز دیجیتال به دو روش می‌توانید اقدام کنید. روش اولین برای به دست آوردن ارز اتم این است که به صرافی‌ها مراجعه نموده و با افتتاح حساب در آن‌ها و احراز هویت اقدام به خرید رمز ارز مورد نظر خود کنید. راه دیگر نیز ورود به سایت این رمز ارز است که در آن می‌توانید ارزهای زیادی را به یکدیگر تبدیل کنید.

توجه کنید که این ارز دیجیتال در برخی از صرافی‌ها موجود نیست و بسیاری از صرافی‌ها برای اینکه تراکنش‌های اتم رایگان است، این رمز ارز را نمی‌پذیرند. سعی کنید برای خرید رمز ارز به صرافی‌های معتبر مراجعه کنید. به طور مثال سعی کنید که در صرافی‌های بایننس (Binance) و کوین بیس (Coin Base) که جزو صرافی‌های بین المللی هستند، فعالیت کنید تا با مشکلی مواجه مواجه نشوید. این صرافی‌ها دارای امنیت بسیار زیادی هستند و رابط کاربری خوبی برای راهنمایی شما در زمان شروع کار دارند. همچنین پشتیبانی آن‌ها در تمام طول شبانه روز فعال است و در شما می‌توانید در هر زمان که نیاز داشتید از آن‌ها برای معاملات، ارزها و جفت ارزها و سایر موارد مشابه کمک بگیرید.

 

روش انجام مبادلات بیت‌کوین اتم

این انشعاب بیت کوین یک ارز انعطاف‌پذیر است و به سادگی می‌توان آن را به دیگر رمز ارزها تبدیل کرد. برای تبدیل این انشعاب بیت کوین به ارزهای دیجیتال دیگر، می‌توانید به سایت این رمز ارز بروید و این ارز را تبدیل کنید. شخصی که دارای کیف پول سازگار با این ارز است، توانایی این را دارد که بیت کوین اتم را در آن ذخیره کند و یا اینکه هر ارز را که در کیف پول خود دارد را با وارد کردن آدرس کیف پول، به این ارز تبدیل کند. در صرافی‌ها نیز این کار قابل انجام است و حتما نباید معاملات خود را از سایت این رمز ارز انجام دهید.

 

کیف پول بیت کوین اتم

همانطور که می‌دانید این رمز ارز خیلی معروف نیست و در نتیجه کیف پول‌های این ارز دیجیتال نیز زیاد نیستند. اما در ادامه چند کیف پول را برای ذخیره این ارز به شما معرفی می‌کنیم. در وب سایت بیت کوین اتم دو کیف پول وجود دارد که هر دوی آن‌های کیف پول گرم هستند. کیف پول گرم همان کیف پول نرم افزاری است که بر روی رایانه و تلفن‌های همراه هوشمند نصب می‌شود. یکی از این کیف پول‌ها، کیف پول کوینومی (Coinomi) است که نصب آن هم بر روی رایانه و هم بر روی تلفن همراه هوشمند امکانپذیر است.

بیت کوین اتم چیست-8

کیف پول دیگری که رمز ارز بیت کوین اتم در اختیار کاربران قرار داده است، کیف پول نرم افزاری الکتریوم اتم (Electrum Atom) است که فقط بر روی رایانه شخصی نصب می‌شود. زمانی که این کیف پول را بر روی رایانه خود نصب کردید، مراحلی برای تکمیل نصب وجود دارد که بعد از گذراندن آن‌ها می‌توانید کار با کیف پول را شروع کرده و رمز ارزهای خود را وارد کیف پول کنید.

 

تیم بیت کوین اتم

در حال حاضر هیچ اطلاعات عمومی در مورد تیم گرداننده این ارز دیجیتالی در دسترس نیست. برخی از سایت‌ها برای اینکه اطلاعاتی درباره این رمز ارز به دست آورند، جایزه تعیین کرده‌اند و در صورتی که اطلاعات خود را با سند و مدرک به آن‌ها ارائه دهید، جوایزی مثل پول و رمزارز به شما خواهند داد. در ادامه چند مورد از شبکه‌های اجتماعی که انجمن‌های این ارز دیجیتال در آن‌ها وجود دارند را به شما معرفی می‌کنیم.

  • گیت هاب
  • فیس بوک
  • تلگرام
  • ردیت
  • توییتر

 

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعاتی را درباره رمز ارز بیت کوین اتم در اختیار شما کاربران گرامی قرار دادیم و به نکاتی درباره بلاک چین این رمز ارز اشاره کردیم. می‌توان گفت که این ریز شاخه بیت کوین از لحاظ عملکرد باعث ثبات بیشتر شبکه بیت کوین شده است. استفاده از این ارز می‌تواند تجربه خوبی را از یک رمز ارز سریع و بدون کارمزد که توانایی تبدیل به رمزارزهای دیگر را نیز دارد، به شما بدهد.

البته همانطور که گفتیم بیت کوین اتم در ابتدای ورود به بازار ارزش زیادی داشت ولی به مرور زمان ارزش این ارز دیجیتال کم شد و در حال حاضر معاملات روزانه با این رمزارز بسیار اندک است. جالب است بدانید که این رمز ارز با وجود ویژگی‌های منحصربفردی که دارد، در رده نهصد و یازدهم بازار رمز ارزها قرار دارد که خیلی پایین‌تر از حد انتظار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *