استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی – صفر تا صد ماینینگ خانگی

بیت کوین‌ها از چه طریقی به وجود می‌آیند؟ آیا مانند اسکناس‌های از طریق فرایند چاپ تولید می‌شوند؟ آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی میسر است؟ این‌ها سوالاتی هستند که امروز قصد پاسخ دادن به آن‌ها را داریم. در واقع بیت کوین فاقد یک دولت مرکزی است.

در پروتکل بیت کوین، ماینرها جهت حل معادلات پیچیده ریاضی از یک نرم افزار خاص استفاده کرده و تعداد مشخصی بیت کوین تولید می‌کنند. ماینرها تمامی بیت کوین‌های استخراج شده را در اختیار صرافی می‌گذارند. این یک راه بسیار هوشمندانه جهت تولید بیت کوین بوده و به به افراد این انگیزه را می‌دهد تا به فرایند استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی و روش های دیگر بپیوندند.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-1

ماینرهای بیت کوین با تایید تراکنش‌ها به امنیت شبکه کمک فراوانی می‌کنند. در واقع ماینینگ بخش جدایی‌ناپذیر و مهم بیت کوین بوده و در عین حالی که امنیت شبکه بیت کوین را برقرار می‌کند، صحت تراکنش‌ها را نیز تصدیق می‌کند. ماینینگ بیت کوین فرایندی است که تاریخچه تمامی تراکنش‌ها را ضمیمه دفتر کل توزیع تراکنش‌های بیت کوین یا بلاک چین می‌کند.

این دفتر، “بلاک چین” یا زنجیره بلاکی نام دارد؛ زیرا مانند زنجیره‌های بلوک عمل کرده و تک تک تراکنش‌های را مانند یک زنجیره به هم متصل می‌کند. بلاک چین مانند یک ناظر همیشه در صحنه، سرتاسر شبکه را رصد کرده و تراکنش‌های درست را تصدیق می‌کند. این کار توسط نودهای شبکه، همان ماینرهایی که با در اختیار گذاشتن سیستم‌های خانگی خود (دستگاه‌های ماینر) به امنیت شبکه کمک می‌کنند، انجام می‌شود. با اداماه مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی همراه ما باشید.

 

اکنون می‌توانید ارز دیجیتال استلار | آشنایی کلی با رمزارز استلار و جزئیات شبکه آن را مطالعه کنید

 

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی شدنی است؟

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی کاملا امکانپذیر می باشد. زمانی که اولین تراکنش بیت کوین در سال 2009 در سطح شبکه انجام شد، بسیاری از افراد به دنبال چگونگی این فرایند بودند. فرایندی که تا چند سال هیچکس به آن اعتقاد نداشته و اغلب آن را یک شوخی بزرگ می‌دانستند.

اما، با گذشت زمان افراد متوجه شدند که از طریق کارت گرافیکی سیستم‌های خانگی خود می‌توانند در یک کار خانگی پر سود شرکت کنند. در آن زمان استخراج بیت کوین از طریق سیستم‌های خانگی امکان‌پذیر بود؛ چراکه هنوز سختی استخراج این رمز ارز شدت نگرفته بود و با گرافیک‌های 256 اینتل نیز امکان این امر وجود داشت. اما، کم‌کم با آغاز رشد چشمگیر بیت کوین و رقابتی که بین ماینرها ایجاد شده بود، استخراج از طریق کامپیوتر تا حدی غیر ممکن شد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-2

 

اکنون می‌توانید مقاله ماینینگ چیست؟ چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنیم؟ را مطالعه کنید

 

در پاسخ به این سوال که آیا استخراج بیت کوین با سیستم‌های خانگی نظیر لپ‌تاپ شدنی است، باید بگوییم که از لحاظ تئوری این امر شدنی است. در واقع، فرایند استخراج بیت کوین نیاز به یک قدرت محاسباتی داشته که این امر از طریق کارت گرافیکی و CPU امکان‌پذیر است. اما، مشکل اینجاست که سختی استخراج بیت کوین نسبت به سال 2010 چندین هزار برابر شده است؛ به گونه‌ای که برای تایید یک بلاک از بیت کوین و توزیع آن به شبکه حدود 14 الی 20 روز زمان نیاز است.

پس، بهتر است بگوییم که استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی هرگز به صرفه نبوده و تنها ممکن است 200 الی 300 دلار در ماه عاید شما شود. البته، با توجه به قیمت دلار در ایران این فرایند آنقدرها هم زیان‌بار نیست. در واقع نسبت به یک دستگاه ماینر پیشرفته که می‌تواند در ماه چیزی حدود 2 الی 3 هزار دلار سودآوری داشته باشد، استخراج خانگی کمی زیان‌آور است.

 

نحوه استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی

برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی یا از طریق لپ‌تاپ چند راه پیش روی شما است. هر کدام از این روش‌ها هم اکنون امکان‌پذیر بوده و خیلی از افراد از این طریق سود ناچیزی کسب می‌کنند. البته، یک راه ایده‌آل وجود دارد که از همه به صرفه‌تر است. پیوستن به استخرهای استخراج.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله رمز ارز بیت کوین | همه چیز در مورد رمز ارز بیت کوین را مطالعه کنید

 

روش اول – پیوستن به یکی از استخرهای استخراج

استخر استخراج (Mining pool) محلی مجازی برای آن دسته از افرادی است که فاقد دستگاه‌های پیشرفته ماینر هستند و با واگذاری قدرت پردازشی سیستم خود این اجازه را به استخرهای استخراج می‌دهند تا به ماینینگ بیت کوین بپردازند. استخر استخراج نیز ماهانه با محاسبه میزان مشارکت افراد، مقداری از سود حاصل از استخراج بیت کوین را به کیف پول آن‌ها واگذار می‌کند. در واقع استخرهای استخراج برای پیروز شدن در رقابت شدید بین سایر ماینرهای شبکه، قدرت پردازشی سیستم‌های شرکت کننده را متمرکز کرده و یک ابر ماینر می‌سازند. از این رو، شانس استخراج این استخرها به طرز عجیبی بالا می‌رود. چین یکی از کشورهایی است که دارای استخرهای ماینینگ فراوان بوده و درصد قابل توجهی از استخراج بیت کوین در جهان را به خود اختصاص داده است.

شرکت‌های استخرهای ماینینگ به افرادی که قصد استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی خود را دارند چند روش پیشنهاد می‌کند.

  • پرداخت به ازای سهم
  • پرداخت مبتنی بر امتیاز
  • پرداخت به ازای N سهم آخر
  • پرداخت نسبی

 

پرداخت به ازای سهم (pps)

در این روش سود حاصل از استخراج به ازای میزان توان پردازشی هر سسیتم محاسبه می‌شود. هر چه سیستم شما از قدرت پردازشی بیشتری برخوردار باشد، میزان سودآوری شما نیز بیشتر می‌شود. این روش هم اکنون در برخی از کیف پول‌های موبایلی نظیر اتومیک برای چند ارز دیجیتال در حال اجراست. البته، بیت کوین در هیچکدام از کیف پول‌های دیجیتالی اثبات سهم نمی‌شود، چراکه فرایند استخراج بیت کوین بر مبنای اثبات کار است.

 

پرداخت مبتنی بر امتیاز (Score – Based)

برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی بهتر است تنها در یک استخر ماینیگ ثبت نام کنید. چراکه استخرهای استخراج برای جلوگیری از تعویض مداوم استخر توسط ماینر قانون پرداخت مبتنی بر امتیاز را اعمال کرده‌اند. به عبارت ساده‌تر هرچه مدت زمان حضور شما در یک استخر بیشتر باشد، سهم بیشتری به شما تعلق خواهد گرفت.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-4

 

مقاله کسب بیت کوین رایگان – آشنایی با 10 روش رسیدن به بیت کوین را حتما مطالعه نمایید

 

پرداخت به ازای N سهم آخر (Pay per Last N Share)

در این روش تنها به قدرت‌های پردازشی سود تعلق می‌گیرد که در تولید بلاک سهم داشته باشند. برخی از قدرت‌های پردازشی به دلیل کم توان بودن در محاسبه معادلات ریاضی در فرایند تولید بلاک شکست می‌خورند. از این رو، به آن‌ها هیچ پاداشی تعلق نمی‌گیرد. تنها، ماینرهایی پاداش دریافت می‌کنند که در آخرین لحظه تولید بلاک در فرایند استخراج حضور داشته‌اند.

 

استخراج بیت کوین با کامپیوتر بر اساس پرداخت نسبی (Proportional)

در این روش نیز معیار اعطای پاداش بر اساس میزان قدرت محاسباتی سیستم شما محاسبه می‌شود. با این تفاوت که تنها در زمان تولید یک بلاک به ماینرها پاداش تعلق خواهد گرفت. درست است که با بیشتر شدن تعداد ماینرها در استخرهای ماینیگ ، شانس پیدایش بلاک بیشتر است؛ اما، پاداش دریافتی به دلیل تعداد زیاد ماینرها کم می‌شود. به عبارت ساده‌تر سود حاصل شده از تولید یک بلاک به تمام ماینرهایی که در فرایند استخراج آن نقش داشته‌اند، تعلق می‌گیرد. پس، بهتر است در استخرهایی که تعداد ماینرهای کمتری دارد عضو شوید.

 

روش دوم – از طریق نرم افزارهای استخراج بیت کوین

نرم افزارهای مختلفی برای استخراج بیت کوین وجود دارند که صحت هیچکدام را نمی‌توان تضمین کرد. بنابراین، این مطلب تنها جنبه آموزشی داشته و هیچ گونه مسئولیتی در قبال سود یا ضرر شما بر عهده سایت نیست.

 

نرم افزار بیت مینتر (Bitminter)

این نرم افزار متعلق به استخر استخراج بیت مینتر می‌باشد. در سال 2011 که فرایند استخراج بیت کوین بسیار آسان بود. بسیاری از افراد با استفاده از این نرم افزار سودهای کلانی به جیب زدند. هدف این نرم افزار این است که بدون امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی را فراهم کند. این نرم افزار قابلیت کار با کارت‌های گرافیکی و سخت افزارهای ای‌سیک را دارد. در واقع نحوه استفاده از نرم افزار بیت مینتر بسیار ساده بوده و کافیست دکمه Start Engin را فشار دهید تا بسیاری از کارهای آن به صورت خودکار انجام شود.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-5

پس از فشردن این دکمه، فرایند استخراج آغاز خواهد شد و تا زمانی که دکمه Stop را فشار ندهید فرایند استخراج ادامه خواهد داشت. شما می‌توانید روند ماینینگ بیت کوین خود را در قسمت States در هر زمان مشاهده کنید. از ویژگی‌های این نرم افزار است است که بر اساس پروتکل راه‌اندازی شبکه جاوا (JNLP) طراحی شده و نیازی به انجام عملیات نصب ندارد. توجه داشته باشید که این نرم افزار متعلق به استخر استخراج بیت مینتر بوده و تنها با ثبت نام در این سایت و انجام دستورالعمل‌های آن امکان‌پذیر است و روش دیگری برای استفاده از آن وجود ندارد.

 

حتما مقاله ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟ را مشاهده کنید

 

نرم افزار سی جی ماینر (CGMiner)

نرم افزار سی جی ماینر یکی از بهترین ابزارها برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی است. این نرم افزار با زبان C نوشته شده و در تمام سیستم عامل‌ها نصب می‌شود. نرم افزار سی جی ماینر دارای محیطی دستوری بوده و متعلق به استخر استخراج خاصی نیست. چراکه با استخرها و دستگاه‌های مختلفی همخوانی داشته و همکاری می‌کند. این نرم افزار جهت کار با سخت‌افزاهای ویژه استخراج طراحی شده که قابلیت استخراج از طریق کارت گرافیکی را هم دارد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-6

کار کردن با نرم افزار سی جی ماینر بسیار ساده است. در ابتدای امر از شما آدرس URL،  نام کاربری و رمز عبور را درخواست کرده و سپس شما را به استخر استخراج مربوطه متصل می‌کند. توجه داشته باشید که برای استفاده از این نرم افزار باید آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید. در استفاده از نرم افزاهای ماینیگ بیت کوین هوشیار باشید، چراکه بسیاری از هکرها با ایجاد نسخه‌های تقلبی سعی در سرقت اطلاعات و استفاده از قدرت محاسباتی سیستم شما دارند و امروزه با افزایش قیمت سرسام آور بیت کوین، این یک خطر جدی است که بیخ گوش شما قرار دارد!

 

مقاله بیت کوین اتم چیست – آشنایی با یکی از هاردفورک‌های بیت کوین را ببینید

 

نرم افزار بی اف جی ماینر (BFGMiner)

یکی دیگر از نرم افزارهای مفید برای استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی نرم افزار بی اف جی ماینر می‌باشد. این نرم افزار نیز مانند سی جی ماینر با زبان C نوشته شده و برای سخت افزارهای ای‌سیک طراحی شده است؛ به گونه‌ای که با برخی از کارت‌های گرافیکی و مدارهای مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر (FPGA) سازگاری دارد. از ویژگی‌های منحصربفرد این نرم افزار می‌توان به افزایش عملکرد پردازنده، امکان اتصال به چندین استخر ماینیگ مختلف و نمایش دمای بسیاری از سخت افزارها اشاره کرد.

اصلی‌ترین قابلیت نرم افزار بی اف جی ماینر ذخیره انرژی سیستم است؛ به گونه‌ای که هرگز به استخرهای غیرقابل دسترس متصل نشده و قدرت محاسباتی سیستم را هدر نمی‌دهد. این نرم افزار برای این کار از پراکسی‌های استراتیوم (Stratum) و گتورک (Getwork) استفاده می‌کند. اگر سیستم امکان اتصال به سرورهای استخر استخراج را وسط ماینیگ از دست بدهد، رشته‌های برنامه به کمک تایمر واتچ داگ از کار نخواهند افتاد و این گونه شانس استخراج بیت کوین را از دست نخواهید داد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-7

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین کش | همه چیز درباره فرزند خوانده بیت کوین را مشاهده نمایید

 

جی یو آی ماینر (GUIminer)

از دیگر نرم افزارهایی که امکان استخراج بیت کوین با کامپیوتر را فراهم می‌کند، نرم افزار جی یو آی ماینر است. این نرم افزار، که مبتنی بر برنامه استخراج کننده بیت کوین Pocblm است، با درگیر کردن کارت گرافیکی و پردازنده‌های مرکزی ویندوز فرایند استخراج را انجام می‌دهد. این نرم افزار دو روش ماینینگ انفرادی و گروهی را به کاربران پیشنهاد می‌دهد. در استخراج انفرادی همانطور که از نامش پیداست، کاربر با متصل شدن به کلاینت محلی بیت کوین اقدام به استخراج بدون هیچ واسطه‌ای می‌کند. در این روش تمام پاداش‌ها به کاربر اختصاص داده خواهد شد.

اما، در روش گروهی شما به یکی از استخرهای تحت قرارداد نرم افزار متصل شده و در کنار سایر ماینرها اقدام به استخراج بیت کوین می‌کنید. در این روش شانس شما برای کسب سود بیشتر بسیار کم می‌شود؛ چراکه پاداش‌ها در شبکه بین تمام شرکت کنندگان تقسیم می‌شود. از ویژگی‌های مهم این نرم افزار می‌توان به پیکربندی خودکار، گزارش اطلاعات مهم نظیر هش ریت دستگاه، داشتن رابط کاربری گرافیکی، امکان

انجام فعالیت‌های مختلف به طور همزمان و پشتیبانی از اغلب پردازنده‌های گرافیکی نظیر ای‌ام‌دی (AMD) اشاره کرد.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی-8

 

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی سودآوری دارد؟

به طور قطع استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی از طریق لپ تاپ و پردازنده‌های گرافیکی در کوتاه مدت هیچ سودی ندارد. تنها زمانی می‌توان به سود دست یافت که حداقل 2 الی 3 سال اقدام به استخراج کرد و منتظر افزایش قیمت بیت کوین ماند. بیت کوین به عنوان یک سهم نوسان‌پذیر مدام در حال افزایش و کاهش قیمت است. اما، روند بیت کوین در اغلب اوقات صعودی بوده و همین موضوع این انگیزه را در کاربران ایجاد کرده است تا اقدام به استخراج خانگی این ارز آینده دار کنند.

به یاد داشته باشید که در انتخاب نرم افزارهای استخراج بیت کوین نهایت دقت را داشته باشید. بسیاری از هکرها با ایجاد نسخه‌های تقلبی نرم افزارهای ماینیگ سعی در سرقت اطلاعات کاربران دارند. از این رو، تنها از 4 نرم افزار فوق برای استخراج استفاده کنید؛ زیرا فرایند اعتبارسنجی آن‌ها توسط کارشناسان طی شده است و می‌توان گفت که استخراج با این نرم‌افزارها، به صرفه‌تر از هر روش دیگری است.

 

سخن پایانی

این روزها استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی دیگر مانند گذشته‌ای نه چندان دور به صرفه نیست و از آنجائیکه استخراج این رمزارز ارزشمند سخت‌تر شده است، به سختی می‌توان مقدار مناسبی از بیت کوین را با کامپیوتر یا حتی سایر تجهیزات پیشرفته و به روز استخراج کرد. استخراج بیت کوین به سمتی رفته است که اغلب شرکت‌های بزرگ یا حتی دولت‌ها به دنبال انجام آن هستند و با صرف هزینه‌های کلان مثل هزینه برق بسیار زیاد، سعی در استخراج مقادیر قابل توجه و به صرفه از این رمزارز دارند.

البته هنوز هم با تکنیک‌های سخت افزاری و نرم افزاری ویژه می‌توان مقادیر اندکی از بیت کوین را با کامپیوترها و سایر تجهیزات پیشرفته استخراج کرد که شاید با توجه به بالا رفتن قیمت بیت کوین، تا حدودی به صرفه باشد. البته برای این کار باید از ابتدا به خوبی آموزش ببینید و مناسب‌ترین تجهیزات موجود در بازار را تهیه کنید تا در میانه راه به بن بست نخورید.

امیدواریم مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی توانسته باشد روش‌های استخراج بیت کوین با کامپیوتر را به خوبی برای شما تشریح کند تا در این راه موفقیت بیشتری کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *