ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

بازار ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای پر افت و خیز جهانی است. امروزه بیش از 1500 ارز دیجیتال وجود دارد. هر روز به تعداد افرادی که اقدام به خرید یا فروش ارز دیجیتال می‌کنند، اضافه می‌شود.

در این بین بسیاری از افراد نیاز به توضیح ساده برخی از مفاهیم مرتبط برای آشنا شدن با دنیای ارز دیجیتال دارند. معامله ارز دیجیتال چیست؟ قرارداد CFD چیست؟ صرافی ارز دیجیتال چه کار می‌کند؟ ترید ارز دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟ برای دانستن پاسخ، در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟

در این مطلب سعی می‌کنیم مفاهیم اصلی در معامله یا ترید ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا با تعریف معامله ارز دیجیتال شروع می‌کنیم. بعد انواع معاملات روی ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم. سپس به معرفی صرافی ارزهای دیجیتال و انواع آن می‌پردازیم.

در ادامه دو نوع کلی معامله بلند مدت و معامله کوتاه‌مدت معرفی می‌شوند. در نهایت به پنج سبک از معاملات ارز دیجیتال که محبوبیت زیادی دارند پرداخته و آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

پیشنهاد می کنم مقاله رمز ارز بیت کوین | همه چیز در مورد رمز ارز بیت کوین را مطالعه کنید

 

معامله ارز دیجیتال

معامله یا ترید ارز دیجیتال به عمل گمانه‌زنی روی حرکت‌های قیمت ارز دیجیتال گفته می‌شود. این گمانه‌زنی می‌تواند از طریق یک اعتبار معامله CFD یا قرارداد ما به التفاوت باشد که در اصل معامله روی قراردادهای ارز دیجیتال است.

ترید همچنین می‌تواند از طریق یک صرافی انجام شود، که در آن خرید و فروش ارز دیجیتال در مقابل پول رسمی یا فیات انجام می‌شود.

معامله ارز دیجیتال

خرید ارز دیجیتال از صرافی مالکیت پیدا کردن روی یک ارز دیجیتال است. تنها راه دیگری که برای به دست آوردن این مالکیت وجود دارد، ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال است.

 

اکنون می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی – صفر تا صد ماینینگ خانگی را ببینید

 

معامله CFD روی ارزهای دیجیتال

معامله از نوع CFD یکی از حالت‌های ترید ارز دیجیتال است. در معامله CFD (Contract for Difference) خریدار مالک یک قرارداد می‌شود که در آن ارزش ارز دیجیتال در بین دو تاریخ مشخص (تاریخ باز و تاریخ بسته شدن قرارداد) توسط یک بروکر تضمین شده است.

قراردادهای   CFD ارزش دارایی پشت آنها که در این مورد ارز دیجیتال است را نمایندگی می‌کنند.

صرافی‌های ارز دیجیتال

در این نوع از معامله، معامله‌گر مالک ارز دیجیتال نمی‌شود بلکه فقط روی آن برای یک دوره زمانی مشخص معامله انجام می‌دهد. معامله کردن در این قراردادها با دو موقعیت انجام می‌شود.

لانگ که در آن شما در جایگاه خریدار قرار گرفته و چیزی که فکر می‌کنید قیمت آن بالا می‌رود را می‌خرید. موقعیت دومی که می‌توان در معامله این قراردادها در آن جای گرفت جایگاه شرت است، که در آن شما چیزی که فکر می‌کنید قیمت آن پایین می‌آید را می‌فروشید.

 

اکنون می‌توانید مقاله ماینینگ چیست؟ چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنیم؟ را مطالعه کنید

 

خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی

راه دیگری که از طریق آن می‌توان از نوسانات و پیشبینی قیمت‌ ارزهای دیجیتال سود برد خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی‌های ارز دیجیتال است. هنگامی که شما در یک صرافی یک ارز دیجیتال را می‌خرید مالک خود ارز دیجیتال می‌شوید.

تنها کاری که باید انجام دهید ایجاد یک حساب صرافی است که در آن تمام ارزش دارایی مورد نظر را وارد می‌کنید و در یک موقعیت قرار می‌گیرید. بعد توکن‌های ارز دیجیتال خود را در ولت خود تا زمانی که قصد فروش آنها را داشته باشید ذخیره می‌کنید.

بعضی از صرافی‌ها به جز خرید و فروش ارز دیجیتال، به ارائه خدمات دیگری مثل خرید کالا و خدمات هم می‌پردازند. در این مورد نیز کاربر پس از دریافت توکن و مشخصات حساب خود، با استفاده از درگاه‌های پرداختی صرافی اقدام به خرج کردن ارز دیجیتال خود می‌کند.

صرافی‌های ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال کسب و کاری است که به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را با دارایی‌های دیگر مثل پول‌های رسمی یا ارزهای دیجیتال دیگر معامله کنند. صرافی‌های ارز دیجیتال به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: صرافی‌های متمرکز (centralized) ارز دیجیتال و صرافی‌های نامتمرکز (decentralized) ارز دیجیتال.

هنگامی که افراد قصد خرید یا فروش یک ارز دیجیتال را دارند به صرافی ارز دیجیتال احتیاج پیدا می‌کنند. وظیفه اصلی صرافی ارز دیجیتال هماهنگ کردن خریداران و فروشندگان است. با این حال بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال خدمات و گزینه‌های دیگری نیز برای ارائه دارد.

صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز

زمانی که قصد خرید و فروش ارز دیجیتال به واسطه پول رسمی را داشته باشید صرافی‌های متمرکز به کمک شما می‌آیند. در این صرافی‌ها شما می‌توانید مبالغی واریز کنید و برای مثال بیتکوین را با کوین‌ها و توکن‌های دیگر مبادله کنید.

چند نمونه اصلی صرافی متمرکز شامل کوین بیس (Coinbase)، کراکن (Kraken)، و بایننس (Binance) می‌شود. در این صرافی‌ها دارایی‌های شما روی کیف پول ویژه صرافی ذخیره می‌شود.

این صرافی‌ها در معاملات ارز دیجیتال نقش شخص ثالث را بازی می‌کنند. به عبارت دیگر در آنها صرافی در جایگاه یک شخص ثالث بین خریدار و فروشنده قرار می‌گیرد.

به این ترتیب خریدار و فروشنده با انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال به این شخص سوم اعتماد می‌کنند. و نباید از یاد برد که این اعتماد در مواردی می‌تواند منجر به از دست رفتن سرمایه به واسطه حمله هکرها منجر شود.

صرافی‌های ارز دیجیتال نامتمرکز

صرافی‌های ارز دیجیتال نامتمرکز با هدف حذف شخص ثالث به وجود آمده‌اند. یعنی معامله در آنها به صورت خودکار و Peer to Peer انجام می‌شود. نمونه‌های این دسته شامل IDEX، Waves، BitShares، و OasisDEX می‌شود.

بر خلاف صرافی‌های دسته اول، در صرافی‌های نامتمرکز تاکید بیشتری روی امنیت و محرمانه بودن اطلاعات می‌شود. در این دسته از صرافی‌ها تاکید بیشتری روی امنیت و محرمانه بودن اطلاعات انجام می‌شود. با این حال صرافی‌های نامتمرکز از محبوبیت کمتری نسبت به صرافی‌های متمرکز برخوردار هستند.

یکی از جدیدترین محصولات مالی که با استفاده از صرافی‌های نامتمرکز و تحت عنوان معامله «بدون اعتماد» از آن یاد می‌شود ابداع شده قراردادهای هوشمند است.

این قراردادها برنامه‌های کامپیوتری هستند که عوامل تعیین کننده در پرداخت در آنها خودکار شده است. با استفاده از این قراردادها نیازی به شخص ثالث در هیچ مرحله‌ای از معامله وجود نخواهد داشت.

معیارهای انتخاب صرافی ارز دیجیتال

هر روز به تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و نامتمرکز که امکان ترید ارز دیجیتال در آن‌ها وجود دارد، اضافه می‌شود. با این حال بسیاری از این صرافی‌ها نمی‌توانند محبوبیت کافی به دست آورند.

موفقیت یا عدم موفقیت یک صرافی ارز دیجیتال به عوامل گوناگونی بستگی دارد. یکی از این عوامل کلیدی چیزی نیست جز حجم معامله.

به عنوان یک قاعده کلی، هر چه سطح حجم معامله در یک صرافی بالاتر باشد احتمال نوسان و دستکاری قیمت روی آن کمتر خواهد بود.

معیارهای انتخاب صرافی ارز دیجیتال

 

مقاله کسب بیت کوین رایگان – آشنایی با 10 روش رسیدن به بیت کوین را حتما مطالعه نمایید

 

نوسان موضوع مهمی است که باید به آن توجه داشت. به دلیل زمانی که برای انجام یک تراکنش لازم است بگذرد، قیمت یک ارز دیجیتال مشخص ممکن است در فاصله بین زمانی که تراکنش شروع شده و زمانی که تراکنش به پایان می‌رسد تغییر کند.

به این ترتیب هر چه حجم معاملات یکی صرافی بیشتر و سرعت پردازش تراکنش‌ها در آن بالاتر باشد، شانس موفقیت بیشتری هم خواهد داشت.

عامل کلیدی دیگر در موفقیت یک صرافی، عامل امنیت است. با این که هیچ یک از صرافی‌های ارز دیجیتال به کلی از خطر حملاتی مثل هک در امان نیست، باز بعضی از آنها نسبت به دیگران دارای امنیت بیشتری هستند.

خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال با توجه به سه عامل اصلی حجم معامله، سرعت تراکنش، و امنیت اقدام به انتخاب یک صرافی می‌کنند.

 

اکنون می‌توانید ارز دیجیتال استلار | آشنایی کلی با رمزارز استلار و جزئیات شبکه آن را مطالعه کنید

 

انواع معاملات ارز دیجیتال

معاملات ارز دیجیتال از نقطه نگاه زمانی به دو دسته کلی قابل تقسیم است: معاملات کوتاه مدت، و معاملات بلند مدت. معاملات کوتاه مدت بیشتر جنبه‌ی درآمد زایی و فعالیت روزمره رصد کردن بازار دارند.

معاملات بلند مدت بیشتر جنبه سرمایه گذاری و دستیابی به سود چند برابر بدون توجه به اتفاقات کوتاه مدت بازار دارند. رویکرد معامله گر به زمان تحت تاثیر مسائل گوناگونی مثل میزان سرمایه، درجه آشنایی با بازار، و پیگیری مطالب و اتفاق‌ها قرار می‌گیرد.

از طرف دیگر، از نقطه نگاه سبک معامله، می‌توان معاملات ارز دیجیتال را به پنج سبک کلی تقسیم کرد: نگه داشتن برای یک عمر یا Hodling، معامله Scalpin، معامله روزانه، معامله Swing، معامله موقعیت یا position این پنج سبک معامله رویکرد معامله گران مختلف را به شکل ساده‌ای جدا می‌کند.

بعضی از این سبک‌های معامله در محدوده معاملات کوتاه مدت قرار می‌گیرند. بعضی از آنها نیز در محدوده معاملات بلند مدت قرار می‌گیرند. در ادامه به توضیح هر یک از این انواع معامله خواهیم پرداخت.

معاملات کوتاه مدت

در این معاملات خریدار مالک یکی از ارزهای دیجیتال می‌شود اما تنها هدف او حفظ این ارز دیجیتال برای مدتی کوتاه است. این مدت کوتاه می‌تواند از چند ساعت تا چند ماه متغیر باشد.

هدف از این کار به دست آوردن سود از تغییرات و نوسانات قیمت ارز دیجیتال است. اهمیت این روش معامله در این است که در آن امکان سود بردن از نوسانات قیمت و تغییرات قیمت روزانه وجود دارد.

بازار ارزهای دیجیتال برخلاف بازارهای مالی دیگر مانند بازار ارزهای خارجی (فارکس) بازاری با نوسان بسیار بالا است که در آن حتی احتمال دو یا چند برابر شدن قیمت‌ها در یک بازه زمانی کوتاه وجود دارد.

با این حساب کسانی که در معاملات کوتاه مدت ارزهای دیجیتال فعالیت دارند همزمان شانس بردن سود زیاد و خطر ضرر دادن زیاد را می‌پذیرند. معامله کردن کوتاه مدت نیازمند توجه به بازار و پیگیری روزمره و هفتگی قیمت‌ها و اخبار مرتبط با آنها است.

معامله گرانی که در معاملات کوتاه مدت شرکت می‌کنند فعالیت روزانه بالاتری به نسبت معامله گران بلند مدتی دارند که فارغ از اتفاقات روز، قصد فروش یا واگذاری دارایی خود را ندارند.

معاملات بلند مدت

در این معاملات خریدار اقدام به خریدن یک ارز دیجیتال می‌کند و برنامه او نگه داشتن و حفظ آن برای مدت زمانی بیشتر از یک سال است. کسانی که به این روش معامله می‌کنند معتقدند سود بیشتر از طریق سرمایه گذاری بلند مدت به دست می‌آید.

آنها به دنبال سودهایی در حد دوبرابر یا چند برابر شدن سرمایه خود هستند و از نظر آنها این اتفاق با معاملات بلند مدت قابل وقوع است. با این حال کافی است به سابقه قیمت ارزهای دیجیتال اصلی نگاهی بیاندازیم تا متوجه شویم معاملات بلند مدت آنها بیشترین سود را داشته است.

معاملات بلند مدت

 

مقاله بیت کوین اتم چیست – آشنایی با یکی از هاردفورک‌های بیت کوین را ببینید

 

مزیت معاملات بلند مدت نسبت به معاملات کوتاه مدت در سادگی زیاد آن است. به این روش گاهی در اصطلاح عوامانه انگلیسی HODL (نگه داشتن برای یک عمر) هم می‌گویند. اگر چه نه همه، اما بسیاری از کسانی که به این روش معامله بلند مدت علاقمند هستند، به خرید کوین‌ها در مراحل اولیه و زمانی که هنوز چندان ارزشمند نشده‌اند گرایش دارند.

سبک معامله نگهداری سرمایه یا HODLING

این روش ساده ترین نوع ترید ارز دیجیتال محسوب می‌شود. طبق این روش خریدار ارز دیجیتال را در مراحل اولیه عرضه و قبل از آنکه به رشد بالایی رسیده باشد خریداری می‌کند.

بعد از این مرحله تنها کاری که خریدار انجام می‌دهد صبر کردن است. افرادی که به این روش از معامله گرایش دارند اغلب منتظر دو برابر شدن یا افزایش یافتن ارزش سرمایه گذاری خود باقی می‌مانند.

سبک معامله پوست کندن یا Scalping

معامله گران ارز دیجیتالی که به این سبک معامله می‌کنند فعال‌ترین معامله گران محسوب می‌شوند. چرا که در این سبک معامله فرد زمان بسیار زیادی باید آنلاین باشد، بازار را با ابزارهای گوناگون رصد کند، و از هر تغییر کوچکی که در قیمت‌های بازار اتفاق می‌افتد نهایت بهره را ببرد.

سبک معامله Scalping به نوعی معامله روزانه هم محسوب می‌شود. ایده‌ای که پشت این سبک از معامله ارز دیجیتال وجود دارد فروختن دارایی پس از یک افزایش حداقلی یا رسیدن به آستانه مورد انتظار، پیش از آن است که گردش‌های قیمت دوباره تغییری در آن به وجود بیاورد.

این روش برای کسانی که قصد دارند از کوچک‌ترین تغییرات بازار بیشترین سود را ببرند مناسب است. معامله گران طرفدار این سبک گاهی زودتر از مدت زمان یک روز دست به وارد و خارج کردن سرمایه خود می‌زنند. این سبک معامله باید با توجه به اختلافات قیمت و نوسانات معمول انجام شود.

گاهی به خاطر کوتاه بودن بازه زمانی بین خرید و فروش معاملات، و وجود حق‌الزحمه در صرافی‌ها، این معاملات منجر به سود پایین می‌شود.

معامله روزانه

معامله روزانه ارز دیجیتال سبکی از معامله یا ترید ارز دیجیتال است که در بیشتر ساعات رسمی روز زمانی که بازارها فعال هستند انجام می‌شود. این نوع از معامله یک نوع معامله کوتاه مدت است و به ویژه برای سرمایه گذارانی که مایل به سرمایه گذاری چند ساعتی هستند مناسب است.

بین خرید و فروش در معامله روزانه با سبک قبلی معامله یعنی Scalping زمان بیشتری وجود دارد و تفاوت آنها در همین اختلاف زمانی است.

معامله روزانه

از آنجا که این روش نیاز به رصد کردن منظم بازار با ابزارهای گوناگون دارد به ویژه برای آن دسته از علاقمندان که قصد درآوردن مخارج زندگی از طریق سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال دارند کارایی دارد.

در این نوع از معامله سرمایه معامله گر به صورت روزانه وارد بازار شده و از آن خارج می‌شود. به عبارت دیگر معامله گر در این روش سعی می‌کند از نوسان روزانه قیمت‌ها بیشترین سود ممکن را ببرد.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین کش | همه چیز درباره فرزند خوانده بیت کوین را مشاهده نمایید

 

معامله  Swing

این سبک از معامله از نظر زمانی کمی بلند مدت‌تر از دو سبک قبلی است. در معامله Swing یک شروع خرید یا سرمایه گذاری انجام می‌شود و برای مدت به نسبت بلندی کنار گذاشته می‌شود. در این مدت معامله‌گر بازار را رصد می‌کند. او باید خونسرد و آرام باشد و نسبت به تغییرات مقطعی قیمت در بازار نگران نشود.

معامله‌گران سبک Swing نسبت به کسانی که معامله روزانه می‌کنند صبوری بیشتری دارند. آنها همچنین می‌دانند که برای مثال افت قیمتی که در یک نقطه صورت می‌گیرد می‌تواند به گردشی سودآور در عرضه بعدی منجر شود. این سبک محبوب‌ترین سبک معامله در بازار ارزهای دیجیتال است.

معامله موقعیت یا Position

معامله موقعیت یا Position Trading یکی از سبک‌های معامله بلند مدت برای ترید ارز دیجیتال محسوب می‌شود. افرادی که به این سبک علاقه دارند اغلب قصد خریدن یک ارز دیجیتال و کنار گذاشتن آن برای مدتی را دارند و به پوزیشن تریدر مشهور هستند. این نوع از معامله گران با استفاده از سود و درآمد خود در معاملات ارز دیجیتال زندگی نمی‌کنند.

معامله موقعیت یا Position

افرادی که به این سبک معامله گرایش دارند به دنبال دریافت سودهای به نسبت بزرگتر از معاملات روزمره هستند. این معامله گران به نوعی دست به سرمایه گذاری می‌زنند و برای مدت زیادی در موقعیت خریدار یا فروشنده باقی می‌مانند.

سخن پایانی

دنیای ارز دیجیتال دنیایی گسترده است که هر روز به تعداد فعالان و علاقمندان آن اضافه می‌شود. در این مطلب از سایت اندیکاتور بورس روشن شد که معامله ارز دیجیتال به عمل گمانه زنی روی قیمت ارزهای دیجیتال با هدف کسب سود از تغییرات آنها گفته می‌شود.

معامله یا ترید هم می‌تواند به وسیله قرارداد (CFD) و هم با استفاده از صرافی ارز دیجیتال انجام شود. همچنین به بررسی عملکرد صرافی ارز دیجیتال و انواع آن، یعنی صرافی‌های متمرکز و نامتمرکز پرداختیم و معیارهای موفقیت و انتخاب صرافی‌ها را بررسی کردیم.

در نهایت دو نوع اصلی معاملات یعنی کوتاه مدت و بلند مدت مطرح و بررسی شدند و به ارزیابی سبک‌های مختلف معامله پرداختیم. امیدواریم با مطالعه این مطلب و منابع ارزشمند دیگر، رفته رفته به یک معامله‌گر یا تریدر حرفه‌ای ارزهای دیجیتال تبدیل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *