سامانه بورسی سجام چیست؟ مراحل استفاده از این سامانه

سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان، که به اختصار سجام یا سامانه بورسی سجام گفته می‌شود، یک سامانه جامع است که اطلاعات کلیه فعالان بازار سرمایه در داخل آن ثبت و نگهداری می‌شود. این سامانه مطابق با دستورالعمل سازمان بورس ایجاد شده که بر پایه آن تمامی فعالان بازار سرمایه لازم است که مورد احراز هویت قرار بگیرند. فعالان بازار سرمایه با یک بار احراز هویت در این سامانه، می‌توانند به انواع خدمات و امکانات این بازار بدون نیاز به احراز هویت مجدد دسترسی داشته باشند.

اهداف مختلفی برای تشکیل سامانه سجام وجود دارد. از مبارزه با پولشویی گرفته تا احراز هویت کاربران و یکپارچه‌سازی بازارهای مالی را می‌توان جزو اهداف این سامانه در نظر گرفت. این سامانه در حال حاضر اصلی‌‎ترین مرکز احراز هویت فعالان بازارهای مالی و افرادی است که قصد خرید و فروش سهام دارند. علاوه بر این، دارندگان سهام عدالت نیز مانند باقی سهامداران لازم است که در این سامانه احراز هویت شوند تا بتوانند سهام خود را مدیریت کنند. به این ترتیب می‌توان گفت سامانه سجام جایی است که برای هر نوع فعالیت بورسی باید از قبل در آن ثبت نام و احراز هویت کرد.

سامانه بورسی سجام

 

سامانه بورسی سجام چه کار می‌کند؟

این سامانه به سادگی اطلاعات مشتریان را دریافت و برای آنها یک کد منحصر به فرد ایجاد می‌کند. این کد منحصر به فرد فقط در هنگام معاملات بورسی یا خرید و فروش سهام، اوراق مشارکت، و اوراق بهادار کارایی دارد. به این ترتیب کلیه فعالیت‌هایی که در حوزه بازارهای سرمایه و مالی انجام می‌شود از طریق این اطلاعات قابل پیگیری می‌شود.

سامانه بورسی سجام چه کار می‌کند؟

سامانه بورسی سجام نقش موثری در پیشگیری از پولشویی و تامین مالی غیر مجاز شرکت‌ها و سهام‌های مختلف ایفا می‌کند. هنگامی که کلیه اطلاعات سهامداران و فعالان بازار سرمایه در این سامانه ثبت شده باشد، امکان وارد کردن سرمایه‌هایی با منابع مبهم و بعضا غیر قانونی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این، فعالان بازار سرمایه با یک بار وارد کردن اطلاعات کامل خود به این سامانه، برای همیشه در این سیستم شناخته شده و دیگر برای دریافت انواع کدها و مجوزهای دیگر نیازی به ثبت نام و تائید از سوی این موسسه ندارند. به این ترتیب سامانه سجام اطلاعات این فعالان را یکپارچه کرده و ارائه خدمات به این افراد را در موارد آتی تسهیل می‌کند.

 

آیا باید در سامانه بورسی سجام ثبت نام کنم؟

اگر قصد خرید و فروش سهام یا محصولات مالی در بازار بورس و اوراق بهادار تهران را داشته باشید، لازم است که در این سامانه ثبت نام کنید. در حال حاضر ثبت نام در این سامانه و احراز هویت آن شرط اصلی برای فعالیت در بازار سرمایه ایران تلقی می‌شود.

علاوه بر فعالان بازار سرمایه، کلیه افراد مالک سهام عدالت نیز برای استفاده از سهام خود لازم است که در این سامانه عضو شده و احراز هویت شده باشند. از جمله مزایای ثبت نام افراد در این سامانه این است که در آن باید شماره حساب خود را وارد کنند. به این ترتیب هنگامی که بخواهند یک دارایی مالی، برای مثال سهام خود را بفروشند، یا سود آن را دریافت کنند، سامانه به صورت مستقیم این مبلغ را به حساب بانکی این افراد منتقل می‌کند. پس در صورتی که قصد هر نوع فعالیت در بازار بورس دارید، ثبت نام در سامانه بورسی سجام برای شما ضروری محسوب می‌شود.

آیا باید در سامانه بورسی سجام ثبت نام کنم؟

 

مراحل ثبت نام در سامانه بورسی سجام

دریافت کد بورسی از سامانه سجام چند مرحله اصلی دارد که در ادامه معرفی می‌شود:

  • تکمیل فرم‌ها در سامانه
  • تائید استعلام و دریافت کد پیگیری متقاضی
  • احراز هویت (حضوری یا غیر حضوری)
  • دریافت تائیدیه

 

تکمیل فرم‌ها در سامانه بورسی سجام

این بخش از ثبت نام بیشترین جزئیات را دارد. افرادی که قصد ثبت نام در این سامانه را دارند، لازم است انواع اطلاعات هویتی، ارتباطی، سهامداری، شغلی، اطلاعات حساب بانکی و مالی خود را ارائه کنند. این اطلاعات در این مرحله صرفا به سیستم وارد می‌شوند.

کاربر با تکمیل اطلاعات و ارسال آنها یک کد 10 رقمی پیگیری به دست می‌آورد که در مراحل بعدی باید از آن برای احراز هویت و موارد دیگر استفاده کند.

 

احراز هویت

برای احراز هویت کاربران هم می‌توانند با مراجعه به مراکز پیشخوان دولت، و هم از طریق برخی اپلیکیشن‌های مرتبط اقدام کنند. احراز هویت غیر حضوری در چند مرحله و همراه با ارسال عکس و ویدئو از روخوانی متقاضی از روی یک متن انجام می‌شود. متقاضی با ارائه این اطلاعات هویت خود را به این سامانه احراز می‌کند و در صورت بروز هر نوع مشکل از این اطلاعات برای شناسایی او استفاده می‌شود.

 

دریافت تائیدیه

پس از وارد کردن کلیه اطلاعات مورد نظر و همچنین ارائه کلیه مدارک لازم جهت احراز هویت، با تائید سامانه بورسی سجام برای کاربر یک کد تائید ارسال می‌شود. با دریافت این تائیدیه عملا کاربر می‌تواند در بازارهای سرمایه فعالیت کرده و سهام مورد نظر خود را معامله کند. در حال حاضر هر نوع فعالیت در این بازار منوط به دریافت این تائیدیه و احراز هویت کامل در این سامانه می‌باشد.

دریافت تائیدیه

 

سخن پایانی

سامانه بورسی سجام یک سامانه الکترونیک برای یکپارچه‌سازی و احراز هویت کلیه فعالان در بازار سرمایه است. در حال حاضر مطابق قانون فقط افرادی که در این سامانه ثبت نام کرده و کد مخصوص آن را دریافت کرده باشند، می‌توانند اقدام به خرید یا فروش سهام و اوراق بهادار کنند. این سامانه با هدف جلوگیری از پولشویی و فعالیت‌های غیرقانونی در بازار سرمایه، و همچنین ساماندهی فعالان و عوامل این بازار راه‌اندازی شده است. فعالان بازار سرمایه با یک بار وارد کردن اطلاعات خود در داخل این سامانه برای همیشه توسط سازمان‌های مرتبط شناسایی شده و برای دریافت خدمات بعدی نیازی به احراز هویت مجدد ندارند.

سامانه بورسی سجام از طریق ثبت اطلاعات مختلف کاربران، زمینه‌های احتمالی سوء استفاده در بازارهای مالی را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهد و گذشته از کارکردهای مدیریتی، به خود فعالان نیز با وارد کردن یک باره اطلاعات در این مرکز و عدم نیاز به ورود مجدد اطلاعات کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *