رمز ارز بیت کوین | همه چیز در مورد رمز ارز بیت کوین

رمز ارز بیت کوین (Bitcoin) از بزرگ‌ترین و با ارزش‌‌ترین رمزارز های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است که طرفداران زیادی دارد. بیت کوین یک پول دیجیتال است که هیچ ارگان، موسسه، دولت و یا بانکی پشتیبان آن نیست و این یعنی اینکه بیت کوین یک رمزارز غیر متمرکز است. روزانه معاملات زیادی با این رمزارز انجام می‌شود و می‌توان گفت که بیشترین حجم بازار را این رمزارز در اختیار دارد.

رمز ارز بیت کوین یک ارز دیجیتال با قیمت بسیار نوسانی است و معاملاتی که در بازار با این رمزارز می‌شود، بر روی قیمت آن تاثیرات بسیار زیادی دارد. برخی از افراد از این نوسانات استفاده می‌کنند و با خرید و فروش بیت کوین به سود می‌رسند و ترید بیت کوین و رمزارزهای مشابه یک تجارت پرسود در جهان به شمار می‌رود.

رمز ارز بیت کوین-1

امروزه با پیشرفت بیت کوین از لحاظ قیمت و محبوبیتی که در بین مردم دارد، معاملات زیادی با آن انجام می‌شود. در بسیاری از نقاط دنیا با این رمزارز به سادگی و به طور مستقیم می‌توان یک ماشین، خانه، ساعت، کیف و حتی یک قهوه خریداری کرد.

همچنین در کشورهای زیادی دارای یک درگاه بانکی یا (ATM) بیت کوین هستند که شما را قادر می‌سازد که از آن‌ها پول دریافت کنید. جالب است بدانید که با بیت کوین می‌توانید پرداخت‌های آنلاین و خریدهای خود را از سایت‌هایی که بیت کوین را قبول می‌کنند، انجام دهید.

برای به دست آوردن رمز ارز بیت کوین دو راه وجود دارد؛ راه اول این است که آن را از صرافی‌ها خریداری کنید و راه دوم این است که آن را استخراج کنید؛ هر دو راه برای شما هزینه‌هایی را دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را درباره رمزارز بیت کوین در اختیار شما قرار دهیم.

 

تاریخچه رمز ارز بین کوین

رمز ارز بیت کوین که با نماد (BTC) شناخته می‌شود در تاریخ ژانویه 2009 میلادی منتشر شد، اما دامنه و سایت آن یعنی (bitcoin.org) در سال 2008 ساخته شد که به منظور برنامه ریزی برای انتشار بیت کوین و مدیریت آن در سطح جهانی ایجاد شده است. در تاریخ سوم ژانویه 2009 ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اولین بلوک بلاکچین بیت کوین که بلوک آفرینش نام دارد را استخراج کرد و بعد از آن شبکه بیت کوین شروع به کار کرد. اولین کسی که توانست بیت کوین را ترید کرد، هال فینی (Hall fini) بود که توانست این کار را در شبکه بیت کوین انجام دهد.

رمز ارز بیت کوین-2

بعد از سال 2010 بیت کوین خیلی سریع معروف شد و افراد زیادی با آن معامله انجام دادند. ارزش ارز دیجیتال بیت کوین در اوایل بسیار کم بود؛ ارزش این رمزارز به قدری کم بود که برای خرید یک پیتزا باید 1000 بیت کوین پرداخت می‌کردید. اما هم اکنون این رمزارز بسیار با ارزش شده است و چیزهای خیلی زیادی با یک بیت کوین می‌توان خرید.

 

اکنون می‌توانید مقاله ماینینگ چیست؟ چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنیم؟ را مطالعه کنید

 

عملکرد تراکنش و دفتر کل رمز ارز بیت کوین

امروزه با پیشرفت علم و فناوری، عملکرد رمز ارز بیت کوین و دیگر رمز ارزها نیز پیشرفته شده است و برای کار با آن‌ها باید عملکردشان را بدانید. به طور مثال عملکرد تراکنش‌های بیت کوین بسیار متفاوت‌تر از دیگر رمزارزها است. عملکرد تراکنش بیت کوین به این صورت است که یک نفر مثلا 50 بیت کوین را خریداری می‌کند. زمانی که این بیت کوین‌ها را می‌خرد، در همان زمان بیت کوین به حسابش واریز نمی‌شود و در صورتی که شبکه شلوغ باشد، این کار به طول می‌انجامد. زمانی که تراکنش شروع می‌شود، اولین کاری که شبکه انجام می‌دهد، بررسی موجودیت بیت کوین است.

اگر رمز ارز بیت کوین در شبکه موجود بود به مرحله بعدی تراکنش می‌رویم که دفتر کل است. همانطور که می‌دانید اطلاعات بیشتر تراکنش‌ها در دفتر کل قرار دارد و این دفتر طراحی شده تا از هر دزدی، تقلب و یا هر چیز دیگر جلوگیری کند. تراکنش شما در دفتر کل بررسی شده و اگر اطلاعات شما درست باشد، بیت کوین به حساب شما واریز می‌شود. دفتر کل به این رمزارز به این دلیل به وجود آمده است که همه بیت کوین‌ها کنترل شوند و توانایی شناسایی و ردیابی تراکنش‌های بیت کوین به وجود بیاید.

توجه کنید که اگر هر کدام از این مراحل انجام نشود، پول به حساب و یا کیف پولتان بر می‌گردد.  نکته مهم این است که اگرچه اطلاعات تراکنش‌ها قابل مشاهده هستند ولی اطلاعات اشخاصی که تراکنش را انجام می‌دهند و ناشناس بودن مالک تراکنش‌ها از ویژگی‌های اصلی این شبکه است.

رمز ارز بیت کوین-3

 

مقاله کسب بیت کوین رایگان – آشنایی با 10 روش رسیدن به بیت کوین را حتما مطالعه نمایید

 

بلاک‌چین رمز ارز بیت کوین

همانطور که گفتیم شبکه رمز ارز بیت کوین را ساتوشی ناکاموتو ایجاد کرد و اولین بلاک بلاکچین بیت کوین را نیز همین شخص استخراج کرد. سپس معامله با بیت کوین چند سال بعد بسیار افزایش یافت و بلاک چین بیت کوین نیز در این شبکه نقش بسیار پررنگی داشت.

بلاکچین بیت کوین به طرز بسیار جالبی کار می‌کند و وجود آن برای انجام تراکنش‌ها و استخراج بیت کوین الزامی است. زمانی که یک تراکنش در شبکه انجام می‌شود، بلاکچین بیت کوین آن تراکنش را در یک بلوک ذخیره کرده و برای دفتر کل می‌فرستد. دفتر کل بعد از مشاهده تراکنش و بررسی اطلاعات و امنیت آن، تراکنش را تایید می‌کند.

رمز ارز بیت کوین-4

جالب است بدانید که اگر شخصی یک عدد و یا حرف را از این بلاک تغییر دهد، این عمل در همه بلاک‌ها تاثیرگذار خواهد بود. بعد از به وجود آمدن تغییر در یک بلاک، دفتر کل خیلی سریع متوجه خواهد شد و اطلاعات آخرین شخصی که به بلاک دسترسی داشته را بررسی می‌کند. از این رو امکان تغییر محتوای داخل بلاک‌ها غیر ممکن است. بنابراین خیالتان از تراکنش راحت باشد، زیرا تراکنش شما بسیار امن است و هیچکس نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

 

حتما مقاله ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟ را مشاهده کنید

 

استخراج بیت کوین

در حال حاضر استخراج بیت کوین با وجود کمتر شدن آن در بازار و نزدیک شدن حجم موجود بیت کوین‌ها به حجم کل بازار آن یعنی 21 میلیون عدد بیت کوین، بسیار سخت شده و به سادگی نمی‌توان این رمزارز را استخراج کرد. استخراج بیت کوین با تلفن همراه، کامپیوتر و ماینرها امکانپذیر است، اما سطح استخراج آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند. باید بدانید که استخراج بیت کوین در ماینرها بسیار به صرفه‌تر از استخراج با کامپیوتر و تلفن‌های همراه است.

در ادامه شما را با چگونگی استخراج بیت کوین با ماینر، کامپیوتر و تلفن همراه آشنا می‌کنیم.

 

استخراج با ماینر

اگر قصد استخراج رمز ارز بیت کوین را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از ماینر برای انجام این کار استفاده کنید. ماینر دستگاه‌های است که برای استخراج بیت کوین ساخته شده است و معمولا از چندین پردازنده قوی مثل کارت گرافیکی یا سایر انواع پردازنده در آن استفاده می‌شود. البته به اشخاصی که فرآیند استخراج را انجام می‌دهند نیز ماینر می‌گویند و این کلمه جنبه دوگانه دارد.

استفاده از ماینر سود خیلی بیشتری نسبت به کامپیوتر و یا تلفن همراه از استخراج رمزارز به شما می‌دهد. اگر یک ماینر دارید، آن را به برق فشار قوی وصل کنید و بعد از انجام دادن این مرحله آن را به یک استخر متصل کنید، سپس سرعت ماینر را تنظیم کرده و فرایند استخراج را شروع کنید. توجه کنید که قبل از انجام همه این مراحل ماینر را به یک کیف پول متصل کنید تا رمزارزهای استخراج شده را به کیف پول شما بریزد.

شما می‌توانید سرعت استخراج ماینر را روی استخراج با سرعت زیاد قرار دهید که سرعت استخراج آن بسیار افزایش می‌یابد، اما در مقابل مصرف برق و استهلاک دستگاه نیز بیشتر از قبل می‌شود. با استفاده از ماینرها شما به راحتی می‌توانید طی مدت بین 6 ماه تا 1 سال یک بیت کوین را استخراج کنید.

 

اکنون می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی – صفر تا صد ماینینگ خانگی را ببینید

 

کامپیوتر

استخراج رمز ارز بیت کوین با کامپیوتر بستگی به سطح سخت افزار سیستم شما دارد و می‌توان گفت که هرچه سیستم سخت افزاری شما بالاتر باشد، سرعت استخراج شما نیز بیشتر می‌شود. برای استخراج رمزارز با کامپیوتر در ابتدا باید یک نرم افزار برای استخراج و اتصال به استخر رمزارز دانلود کنید. بعد از این که نرم افزار را دانلود کردید، باید آن را به استخر متصل کنید تا فرایند استخراج رمزارز شروع شود.

نرم افزارهایی وجود دارند که به یک استخر متصل هستند، اما ممکن است که استخر آن‌ها محدود باشد و یا برای استفاده از استخر از رمزارزی که استخراج می‌کنید، به عنوان کارمزد مقداری از رمزارز شما را کم کند. استخرهای رمزارز را می‌توان با یک سرچ کوچک در وب پیدا کرد، اما اتصال آن‌ها به نرم افزار استخراج کننده کامپیوتر سخت است.

رمز ارز بیت کوین-5

رمزارزها معمولا برای استخراج از سی‌پی‌یو (CPU) و یا کارت گرافیک (GPU) استفاده می‌کنند و هرچه این قطعات کیفیت و قدرت بیشتری داشته باشند، سرعت استخراج رمزارز نیز افزایش می‌یابد. به طور مثال یک بلاک از بلاک چین برای استخراج نیاز به محاسبه دارد که یک سی‌پی‌یو با کیفیت محاسبات را سریع‌تر انجام می‌دهد.

اما به طور کلی استفاده از کامپیوتر نیز برای استخراج رمزارز پیشنهاد نمی‌شود و می‌توان گفت که با استفاده از کامپیوتر شاید 1 سال یا بیشتر استخراج یک رمزارز به طول می‌انجامد.

 

مقاله بیت کوین اتم چیست – آشنایی با یکی از هاردفورک‌های بیت کوین را ببینید

 

تلفن همراه

استفاده از تلفن‌های همراه برای استخراج رمزارز، راه خوبی برای به دست آوردن بیت کوین نیست و اگر تلفن همراه شما خراب نشود، شاید بعد از 4 سال بتوانید نزدیک به یک بیت کوین را استخراج کنید. برای استخراج بیت کوین با تلفن‌ همراه در ابتدا باید یک نرم افزار استخراج دانلود کرده و آن را بر روی دستگاه خود نصب کنید.

بعد از این که برنامه را نصب کردید، نوبت به اتصال یک استخر به نرم افزار می‌رسد که بعد از آن می‌توانید فرایند استخراج را شروع کرده و تا هر زمان که می‌خواهید استخراج را ادامه دهید. توجه کنید که در برخی از نرم افزارها استخر استخراج نیز وجود دارد و آن‌ها در ازای استخری که در اختیار شما قرار می‌دهند، مقداری از رمزارز استخراج شده شما را به عنوان کارمزد از شما می‌گیرند.

 

تراکنش و کارمزد رمز ارز بیت کوین

تراکنش‌های رمز ارز بیت کوین در هر 10 دقیقه انجام می‌شود و می‌توان گفت که سرعت تراکنش‌های این رمزارز بسیار پایین است. همین امر باعث شده تا معاملات کوچک با این رمزارز بسیار کم شود. به طور مثال ممکن است شما بخواهید برای پرداخت پول یک فنجان قهوه از بیت کوین استفاده کنید، اما فروشنده آن قبول نمی‌کند. این یک امر بسیار طبیعی است و یک فروشنده قهوه نمی‌خواهد که پول قهوه ساعت‌ها بعد به حساب او واریز شود.

اما یک راه برای افزایش سرعت تایید تراکنش وجود دارد؛ شما به آسانی می‌توانید با پرداخت کارمزد بیشتر، تایید تراکنش خود را در شبکه بلاک چین سرعت دهید و کاری کنید که ماینرها برای استخراج بلاک شما تلاش کنند تا تراکنش شما زودتر در شبکه تایید شود.

رمز ارز بیت کوین-6

 

اکنون می‌توانید ارز دیجیتال استلار | آشنایی کلی با رمزارز استلار و جزئیات شبکه آن را مطالعه کنید

 

کیف پول‌های ذخیره بیت کوین

کیف پول‌های اختصاصی و عمومی زیادی برای ذخیره رمز ارز بیت کوین وجود دارد که بسیار امن و قابل اعتماد هستند. به طور کلی دو نوع کیف پول داریم که یکی از آن‌ها کیف پول گرم و دیگری کیف پول سرد است. کیف پول‌های سرد سخت افزاری و کیف پول‌های گرم، نرم افزاری هستند و می‌توان آن‌ها را در هر سیستم عاملی نصب کرد. کیف پول‌های سرد نیز شبیه به فلش یو اس بی هستند.

کیف پول‌های گرم بسیار قابل دسترس هستند و شما می‌توانید از هر نقطه‌ای اقدام به خرید و فروش رمزارز کنید. اما در مقابل کیف پول‌های سرد زیاد در دسترس نیستند و برای استفاده از کیف پول سرد باید آن را به یک کامپیوتر متصل کرده و بعد از اتصال با آن کار کنید.

رمز ارز بیت کوین-7

بهترین کیف پول نرم افزاری برای ذخیره رمز ارز بیت کوین کیف پول‌های کوینومی (Coinomi)، کیپ کی (Keep Key) و کیف پول اختصاصی الکتریوم ولت (Electrum Wallet) است و بهترین کیف پول‌های برای نگهداری از بیت کوین کیف پول‌های لجر نانو اس (Ledger Nano S)، لجر نانو ایکس (Ledger Nano X) و ترزور (Trezor) است. این کیف پول‌ها بسیار امن و قابل اعتماد بوده و در همه جا در دسترس هستند.

 

پیشنهاد میکنم مقاله بیت کوین کش | همه چیز درباره فرزند خوانده بیت کوین را مشاهده نمایید

 

صرافی‌های خرید و فروش بیت کوین

صرافی‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که بیت کوین را به عنوان یک ارز شاخص می‌شناسند و اجازه ترید بیت کوین را به مشتریانش می‌دهند. به طور مثال صرافی بایننس (Binance) یکی از صرافی‌هایی است که در این روزها استفاده زیادی از بیت کوین در آن افزایش داشته و کاربران زیادی برای ترید بایننس کوین که رمزارز صرافی بایننس است، از بیت کوین استفاده می‌کنند.

یکی از دیگر از صرافی‌هایی که در آن بیت کوین زیادی معامله می‌شود، صرافی کوین بیس (Coin Base) است. اگر قصد فعالیت در این صرافی‌ها را دارید، می‌توانید بعد از تکمیل فرایند ثبت نام و احراز هویت، فعالیت خود را در صرافی آغاز کرده و معاملات خود را شروع کنید.

رمز ارز بیت کوین-8

 

قیمت و حجم بازار بیت کوین

زمانی که قیمت ارز دیجیتال بیت کوین به بازار آمد یعنی در سال 2010 میلادی، قیمت آن معادل با 0.06 دلار بود که حتی برای خرید یک پیتزا نیز کافی نبود. اوج قیمت این رمزارز در تاریخ دسامبر 2017 اتفاق افتاد و در آن زمان با قیمت معادل با 19.497 دلار خرید و فروش می‌شد. در حال حاضر (سال 2020) این رمز ارز حدود 10 هزار دلار است که با مقدار 21 میلیون کوین در رده اول سایت کوین مارکت کپ قرار دارد.

رمز ارز بیت کوین-9

 

ویژگی‌های بیت کوین

رمز ارز بیت کوین ویژگی‌های مثبت زیادی دارد و می‌توان گفت که بیشتر رمزارزها از ویژگی‌های بیت کوین برای افزایش ارزش و کاربران تقلید کرده‌اند.

  • غیرمتمرکز بودن
  • ناشناس بودن
  • شفاف بودن
  • سریع
  • غیر قابل برگشت

 

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعاتی را درباره رمز ارز بیت کوین در اختیار شما قرار دادیم که معروفترین ارز دیجیتال است و طرفداران بسیار زیادی در دنیای رمزارزها دارد. برای خرید رمز ارز بیت کوین بهتر است که به یک صرافی معتبر مراجعه کنید تا خدمات مناسبی را به شما ارائه دهد.

اگر هم قصد ترید رمزارزها را دارید بهتر است در ابتدا سرمایه‌ای را که به آن نیاز ندارید وارد این بازار کنید تا به منابع مالی شما آسیبی وارد نشود. هرگز تمام سرمایه خود را وارد رمز ارز بیت کوین و در کل این بازار نکنید، زیرا این بازار نوسانات زیادی دارد که ممکن است در چند ساعت تمام سرمایه شما از بین برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *