ارز دیجیتال ترون | ه‍ر آنچه لازم است در مورد ارز دیجیتال ترون بدانید

معرفی ارز دیجیتال ترون به زبانی ساده

ارز دیجیتال ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز بلاک‌چین است که با هدف ایجاد یک سیستم محتوای سرگرمی بین‌المللی با تکنولوژی ذخیره‌سازی توزیعی ایجاد شده است و اجازه اشتراک انواع محتوای دیجیتال را به شکل ساده و ارزان به کاربران خود می‌دهد. این پلتفرم در سال 2017 توسط یک شرکت غیرانتفاعی سنگاپوری به نام بنیاد ترون تاسیس شد. مدیریت این پروژه با جاستین سان (Justin Sun) است و یک تیم توسعه ثابت دارد که از متخصصان تکنولوژی تشکیل شده است.

ترون یکی از ارزهای دیجیتال که با اهدافی جسورانه و نگرشی متفاوت عرضه شده است. این ارز دیجیتال تا به حال به خوبی توانسته در بازار ارزهای دیجیتال برای خود جایی در بالای جدول کسب کند. در ادامه این مطلب ویژگی‌های مختلف این پلتفرم، اهداف آن و همچنین عملکرد قیمت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تاریخچه ارز دیجیتال ترون

ترون در سال 2017 تاسیس شد و در همان سال توانست با یک عرضه اولیه کوین 70 میلیون دلار تامین مالی کند. ترون متهم شده که در وایت پیپر خود سرقت ایده انجام داده است. یکی از نهادهای تحقیقاتی مشخص کرده که بخش‌های مختلفی از کد پایه ترون از پروژه‌های دیگر کپی‌برداری شده است. علاوه بر این ترون متهم است که از گواهی‌نامه‌های حقوقی سرپیچی کرده چرا که اعلام نکرده کلاینت آن یعنی جاوا-ترون، از اتریوم‌جی (EthereumJ) برگرفته شده است. به هر ترتیب کلیه این اتهام‌ها از سوی بنیاد ترون مورد تکذیب قرار گرفته است.

در سال 2018 ترون پروتکل خود را از یک توکن ERC-20 که روی بلاک‌چین اتریوم عمل می‌کرد به یک شبکه همتا-به-همتای مستقل ارتقا داد. پس از این اتفاق ترون بازاریابی برای رقابت با اتریوم را در دستور کار خود قرار داد. در جولای سال 2018، بنیاد ترون اعلام کرد که مالکیت بیت‌تورنت (Bittorrent)، بزرگ‌ترین شبکه اشتراک فایل همتا-به-همتا را به دست آورده است. این خبر تاثیر زیادی در بازار ترون داشت چرا که بیت‌تورنت از محبوبیت بسیار زیادی بین کاربران اینترنت برخوردار است. در سال 2019 سرمایه بازار ترون به حدود 6/1 میلیارد دلار رسید. با وجود این عملکرد قابل قبول در بازار، بسیاری از کارشناسان ارز دیجیتال ترون را نمونه خوبی از نابسامانی و پیچیدگی ذاتی ارزهای دیجیتال معرفی می‌کنند.

ترون از جمله پلتفرم‌هایی است که ایده‌های بسیار بزرگی را دنبال می‌کند. این پروژه در مراحل اولیه توسعه خود، شاید به دلیل بیش از حد بزرگ بودن ایده‌هایی که دنبال می‌کند، نتوانست به اهداف خود دست پیدا کند. با این حال از آنجا که این پروژه ایده‌های فنی جالبی ارائه داده و در نهایت پروژه‌ای مفید محسوب می‌شود، عملکرد قابل قبولی در بازار داشته و توانسته در جایگاه 16 جدول ارزهای دیجیتال از نظر سرمایه بازار در جهان قرار بگیرد.

حذف واسطه در شبکه‌های سرگرمی

پلتفرم ارز دیجیتال ترون با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین و همتا-به-همتا تلاش می‌کند در شکاف بین تولیدکنندگان محتوا و مصرف‌کنندگان محتوا، با حذف واسطه‌ها یک پل ایجاد کند. نتیجه این حذف واسطه برای مصرف کننده کاهش هزینه‌ها و همچنین بهبود درآمد برای تولیدکنندگان از طریق راه‌کارهای ارائه مستقیم است. در نتیجه این پلتفرم راه‌کاری برد-برد برای تولید محتوای سرگرمی عرضه می‌کند.

برای این که یک مقایسه بین این پلتفرم و پدیده‌های مشابه داشته باشیم، می‌توانیم نتفلیکس (Netflix) یا یوتیوب را در نظر بگیریم که هر دو خدمات سرگرمی دیجیتال به کاربران ارائه می‌دهند. هر دو این پلتفرم‌ها توسط شرکت‌هایی منفرد اداره می‌شوند. ممکن است فردی قصد داشته باشد برای مشاهده کار یک گروه از فعالان مستقل که ویدئوهای خود را روی این پلتفرم‌ها به اشتراک می‌گذارد در این شبکه‌ها عضو شود. از هزینه‌ای که فرد برای این کار پرداخت می‌کند، بخشی به نتفلیکس یا یوتیوب می‌رسد و بقیه به تولیدکنندگان محتوا می‌رسد. معمولا هم سهم بیشتر در این میان به واسطه می‌رسد.

ارز دیجیتال ترون این مدل درآمدی را روی یک شبکه بلاک‌چین عمومی تکثیر کرده و به عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی غیرمتمرکز و توزیع یافته باعث می‌شود این مدل کارایی بیشتر و هزینه کمتری داشته باشد. هدف آن حذف واسطه‌هایی مثل نتفلیکس و یوتیوب از طریق اجازه دادن به هر فردی برای میزبانی محتوای سرگرمی در شبکه بلاک‌چین آن است. به این ترتیب مخاطبان جهانی می‌توانند برای دسترسی به محتوا مستقیما به تولیدکنندگان محتوا پول بدهند.

پلتفرم باز و غیرمتمرکز ارز دیجیتال ترون با تکنولوژی ذخیره توزیع یافته خود در این فرایند همچنین تلاش می‌کند تا معضلی بسیار مهم را نیز نشان دهد و آن حضور چند شرکت عمده است که روی اینترنت و محتوای آن نظارتی قدرتمند دارند.

ارز دیجیتال ترون

مراحل توسعه ارز دیجیتال ترون

همان طور که پیشتر اشاره شد، ترون یک پروژه خلاقانه است که برنامه دستیابی به بسیاری از اهداف خود را برای سال‌های آینده تعیین کرده است. برنامه توسعه ترون به صورت کلی از سال 2017 شروع شده و تا سال 2027 ادامه خواهد داشت. مراحل اصلی این توسعه شامل فازهای زیر می‌شود.

 • اگزودوس: سیستمی که توسط ترون در ابتدا ارائه می‌شود اگزودوس (Exodus)، پلتفرمی مناسب برای توزیع همتا-به-همتا و ذخیره محتوا محسوب می‌شود. اگزودوس از تکنولوژی بلاک‌چین استفاده نمی‌کند بلکه از یک پروتکل خاص مبتنی بر وب استفاده می‌کند که از سیستم فایل توزیع یافته پشتیبانی می‌کند.
 • اودیسه: در این فاز مشوق‌های اقتصادی برای تشویق تولید محتوا و تقویت سیستم ارائه می‌شود. در این مرحله کاربران ترون قادر خواهند بود از طریق این پلتفرم تراکنش انجام دهند.
 • سیاحت بزرگ (Great Voyage): این فاز با مسائل مختلفی مثل پرداخت درآمد، مدیریت تقسیم شده، و مدیریت حامیان تولید کنندگان محتوا سر و کار دارد.
 • آپولو: در این فاز ترون می‌تواند توکن خاص خودش را با اجازه دادن به تولید کنندگان محتوا برای ایجاد توکن‌ داشته باشد. این فاز پویایی اقتصادی این سیستم را افزایش می‌دهد.
 • جنگ ستارگان: در این فاز پلتفرم محتوایی به یک پلتفرم بازی غیرمتمرکز تبدیل می‌شود. با در نظر گرفتن سود فعلی در بازار بازی، این فاز باعث افزایش سرمایه قابل توجه ترون خواهد شد.
 • ابدیت: در فاز ابدیت توسعه‌دهندگان می‌توانند توسعه بازی‌های خود را با اجازه دادن به افراد در سرمایه‌گذاری در بازی‌هایشان و داشتن چیزی برای گفتن در آینده بازار بازی تامین مالی جمعی کنند.
مراحل توسعه ارز دیجیتال ترون

شراکت‌های ارز دیجیتال ترون

یکی از عوامل بسیار موثر در تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال، شراکت‌های استراتژیک و بلند مدتی است که با شرکت‌های عمده دیگر برقرار می‌کنند. ترون در طول سال‌های توسعه توانسته مجموعه‌ای از شراکت‌های کاربردی را با شرکت‌های برجسته در صنایع گوناگون ایجاد کند. این شراکت‌ها تاثیر زیادی در مقبولیت و همچنین عملکرد قیمت این ارز دیجیتال داشته است.

برخی از مهم‌ترین شراکت‌های استراتژیک ترون شامل موارد زیر می‌شود:

 • اُبایک، سنگاپور: ابایک (oBike) یک شرکت اجاره دوچرخه است که کوین خاص خود را روی شبکه ترون راه‌اندازی کرده است
 • بیت‌مین: یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه ساخت تجهیزات ماینینگ با ترون همکاری می‌کند
 • زگ-اس و دبلیو (ZAG-S&W) یک شرکت عمده حقوقی که با ترون برای محافظت اسناد دیجیتال شراکت استراتژیک دارد
 • بیت‌تورنت: یکی از سهام‌داران مالی ترون که بیش از 140 میلیون دلار تخمین زده می‌شود
 • پولونیکس (Poloniex): یک صرافی ارز دیجیتال عمده مستقر در امریکا

عملکرد قیمت ترون تا سال 2020

همان طور که پیشتر اشاره شد، پروژه ارز دیجیتال ترون با هدف انجام تغییرات انقلابی در بازار محتوای سرگرمی ایجاد شده و در حال توسعه است. با توجه به اهداف مهم و بلندپروازانه این پروژه، در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارز دیجیتال به آن روی خوش نشان داده‌اند و در موارد زیادی از آن حمایت کرده‌اند.

در این سال‌ها که از افتتاح این پروژه می‌گذرد، خبر به دست آوردن مالکیت بیت‌تورنت مهم‌ترین خبر تاثیرگذار در این پروژه محسوب می‌شود. پروژه ترون در همین مورد نشان داد که قیمت این ارز دیجیتال تا حد زیادی با توجه به شایعات تغییر می‌کند. چرا که چند ماه قبل از این که ترون رسما اعلام کند مالکیت بیت‌تورنت را به دست آورده، با توجه به شایعات قیمت آن رشد قابل توجهی را تجربه کرد.

عملکرد قیمت ترون تا سال 2020

ارز دیجیتال ترون و تیم توسعه آن در طول سال‌های گذشته توانسته شراکت‌های استراتژیکی با بعضی از مهم‌ترین شرکت‌های تکنولوژی و مالی ایجاد کند. این موضوع نشر اخبار خوب و در نتیجه افزایش قیمت این ارز دیجیتال در موارد زیادی شده است. در طول سال 2020 همچنین موفقیت‌های زیادی برای این پروژه رقم خورد. چندین اپلیکیشن غیرمتمرکز در این سال معرفی شدند که رقابت ترون با اتریوم را به رخ می‌کشند. رشد قیمت این ارز دیجیتال از 2020 آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال ترون در 2021

نمودار قیمت ترون سالیانه ترون به خوبی یک الگوی سر و شانه برعکس را در اوائل سال 2021 نمایش می‌دهد که از سطح مقاومت گسست داشته است. اوائل سال 2021 قیمت این ارز دیجیتال سطوح مقاومت قبلی خود را این بار به عنوان سطوح حمایتی از نو آزموده است، و طبق بعضی از تحلیل‌ها با این حساب باید سطح قیمتی جدیدی در حدود 20/0 دلار که کمی کمتر از بالاترین قیمت کلی آن محسوب می‌شود را تجربه کند.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال ترون در 2022 تا 2023

از آنجا که پروژه ارز دیجیتال ترون همچنان در حال توسعه است، در طول سال‌های آینده با انجام این مهم قیمت آن نیز دستخوش تغییرات مثبتی خواهد بود. ترون در سال‌های گذشته به واسطه بعضی از مشکلات نتوانسته چندان خوب از پس وعده‌های خود بربیاید، اما این مشکلات اخیرا دچار تغییراتی شده‌اند که به آهستگی شرایط را عوض خواهند کرد. به این ترتیب شرایط برای این ارز دیجیتال رو به بهبود است. با توجه به سطح حمایتی خودجوشی که برای این ارز دیجیتال ایجاد شده، انتظار می‌رود در آینده نزدیک قیمت آن رشد قابل توجهی از خود نشان بدهد.

اگر در سال 2022 ترون رکورد بالاترین قیمت خود را بشکند، احتمالا یک اوج قیمت جدید در حدود 10 دلار را بتواند ثبت کند. شاید این قیمت با توجه به قیمت فعلی چیزی حدود 10 هزار درصد رشد باشد.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال ترون در 2024 تا 2025

بعد از رسیدن به اوج قیمت در سال 2023، بازار ارز دیجیتال ترون روندی نزولی را طی خواهد کرد. در حقیقت قیمت ترون با شیب بسیار کندی این روند را تجربه خواهد کرد. در این دوره افت‌های قیمت قبلی دوباره آزموده نمی‌شود بلکه قیمت در سطحی زیر 10 دلار شناور خواهد بود.

در صورتی که این ارز دیجیتال ممنوع نشود یا به کلی از رده خارج نشود، هرگز دوباره سطوح حمایتی فعلی را نخواهد آزمود. با این حال همه چیز بستگی به توسعه آن دارد. در صورتی که موارد فنی وعده داده شده در سال 2025 عملیاتی شوند، می‌توان انتظار رکوردشکنی قیمت ترون در این سال را داشت.

آیا ارز دیجیتال ترون ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

ارز دیجیتال ترون در حال حاضر با سرمایه بازار 34/8 میلیارد دلاری در جایگاه 20 جدول ارزهای دیجیتال جهان از نظر سرمایه بازار محسوب می‌شود. قیمت این ارز دیجیتال در طول یک سال گذشته روند صعودی را کمی نوسان طی کرده است. اگر چه قیمت آن هنوز نتوانسته بالاترین قیمت آن که مدتی پس از عرضه اولیه کوین تعیین شد را از نو بیازماید، اما روند آن با وجود برخی افت و خیزها در مجموع مثبت بوده است.

از آنجا که ترون یکی از ارزهای دیجیتال است که با قیمت کمتر از یک دلار مبادله می‌شود، اهرم خوبی به سرمایه‌گذاران در صورت جهش قیمت می‌دهد. تغییرات قیمت جزئی این ارز دیجیتال در حجم بالا بسیار سودآور (و در عین حال زیان‌بار) می‌تواند باشد. سرمایه‌گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت روی این ارز دیجیتال دارند شاید بهتر باشد تا شنیدن اخباری در مورد توسعه این پروژه صبر کنند. در صورتی که روند توسعه پروژه به شکل مناسبی ادامه پیدا کند، ترون می‌تواند یکی از پرسودترین ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

ارز دیجیتال ترون

سخن پایانی

پلتفرم ارز دیجیتال ترون پروژه‌ای بلند پروازانه و جسورانه است که قصد دارد تحولاتی بنیادی در پلتفرم‌های اشتراک محتوای سرگرمی و بازی ایجاد کند. این پلتفرم از همان زمان افتتاح توانست به سرعت محبوبیت پیدا کرده و در یک عرضه اولیه کوین بیش از 70 میلیون دلار تامین مالی جمعی دریافت کند. اگر چه در طول سال‌های گذشته این پلتفرم نتوانسته به بعضی از وعده‌های فنی خود جامه عمل بپوشاند، در بازار عملکرد قیمت قابل قبولی داشته است.

ترون در حال حاضر با قرارگیری در جایگاه 20 ارزهای دیجیتال، یکی از ارزهای دیجیتال عمده و محبوب به شمار می‌رود. عملکرد قیمت آن در نمودار یک ساله با نوسان‌های محدودی بیشتر صعودی و مثبت بوده است. این پروژه در طول سال‌های گذشته نشان داده که از حمایت قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال برخوردار است. باید در سال‌های آینده دید آیا توانایی ارائه کارکردها و امکاناتی که وعده داده است را خواهد داشت؟ اگر این طور باشد، باید انتظار ارتقای جایگاه آن را در جدول ارزهای دیجیتال داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *