بیت کوین کش | همه چیز درباره فرزند خوانده بیت کوین

در عصر حاضر، روز به روز اخبار جدیدی از ارزهای دیجیتال به گوش می‌رسد و این مفهوم نوظهور روزانه مقبولیت بیشتری در میان عموم مردم پیدا می‌کند. بیت کوین کش یکی از ارزهای دیجیتال است که مبتنی بر بلاک چین بوده و یک انشعاب سخت یا هاردفورک از بیت کوین محسوب می‌شود. این ارز دیجیتال در سال 2017 و به دنبال بروز اختلاف نظر در میان فعالان بیت کوین به وجود آمد.

بیت کوین کش-1

انشعاب‌های متعددی از ارز دیجیتال محبوب بیت کوین به وجود آمده‌اند که بیت کوین کش را می‌توان شناخته شده‌ترین و با ارزش‌ترینِ آن‌ها دانست. سیستم بیت کوین نمی‌تواند تعدادی بیش از هفت تراکنش در هر ثانیه را پردازش کند و این موضوع یکی از چالش‌ برانگیزترین بحث‌های پیرامون این ارز دیجیتال است.

گروهی از فعالان این حوزه اعتقاد دارند که نیازی به ایجاد تغییر در بیت کوین نیست و این چالش را می‌توان با استفاده از راه‌حل‌های جایگزین برطرف نمود. گروهی دیگر اعتقاد دارند که هدف اصلی پیدایش بیت کوین برای استفاده به عنوان یک پول و پرداخت مبالغ است و برای حل کردن مشکل کارمزد تراکنش و سرعت باید برخی از قوانین بیت کوین تغییر داده شود. این تفکر، موجب پیدایش ارز جدیدی به نام بیت کوین کش گردید.

 

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کَش یکی از ارزهای دیجیتال است که خود را به عنوان پول نقد الکترونیکی همتا به همتا به جهانیان معرفی کرده است. در زبان انگلیسی، واژه کَش به معنی پول نقد می‌باشد. به بیانی دیگر، هدف از پیدایش بیت کوین کش این بوده است که با برطرف کردن موانع موجود در رابطه با سرعت تراکنش ها، بتوان آن را به عنوان پول نقد مورد استفاده قرار داد. این ارز دیجیتال به عنوان یک انشعاب از بیت کوین می‌باشد؛ انشعاب‌های ارزهای دیجیتال را فورک می‌نامند. دلیل اصلی خلق ارز دیجیتال بیت کوین کش، وجود مسأله کند بودنِ تراکنش‌ها در بیت کوین و افزایش میزان کارمزد آن‌ها در طول زمان بود.

بیت کوین کش-2

بیت کوین کش توانسته است با افزایش دادن حجم بلاک‌ها تا سقف 32 مگا بایت، پردازش تراکنش‌های بیشتری را در زمان برابر امکان پذیر کند. حداکثر حجم بلاک در بیت کوین برابر با 1 مگا بایت می‌باشد. البته این دو ارز دیجیتال شباهت‌های متعددی با یکدیگر دارند و هر دوی آن‌ها برای تولید سکه‌های جدید و تأیید تراکنش‌های انجام شده، از مکانیزم یکسانی بهره می‌برند. با این حال تفاوت‌های موجود در میان این دو ارز دیجیتال موجب پیدایش یک فورک جدید و قدرتمند از ارز دیجیتال بیت کوین گردید.

 

اکنون می‌توانید مقاله ماینینگ چیست؟ چگونه ارزهای دیجیتال را استخراج کنیم؟ را مطالعه کنید

 

فورک چیست؟

در ارزهای دیجیتال، این حقیقت وجود دارد که یک پروتکل مبتنی بر بلاک چین را نمی توان تغییر داد؛ همان طور که گفته شد، بیت کوین کش نیز یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین می‌باشد. بنابراین اگر نیاز باشد که به روز رسانی انجام شود، یا در مورد یک بلاک چین عمومی اختلاف نظر به وجود بیاید، برای رفع این مشکل دو راه وجود دارد: هارد فورک و یا سافت فورک.

بیت کوین کش-3

 

اکنون می‌توانید ارز دیجیتال استلار | آشنایی کلی با رمزارز استلار و جزئیات شبکه آن را مطالعه کنید

 

سافت فورک

سافت فورک یک به روز رسانی و انشعاب جدید در بلاک چین است که با نسخه‌های قدیمی‌تر خود سازگاری دارد. برای درک بهتر این موضوع، فایل‌های متنی ایجاد شده با استفاده از نرم افزار Word 2016 را تصور کنید که از قابلیت باز شدن در نسخه قدیمی‌تر Word 2003 نیز برخوردار هستند. در حقیقت با استفاده از سافت فورک به روز رسانی بر روی بلاک چین صورت می‌گیرد، اما آن دسته از افرادی که با این به روز رسانی موافق نیستند می‌توانند همچنان نقش خود را در اعتبارسنجی تراکنش‌ها ایفا کنند.

بیت کوین کش-4

 

مقاله کسب بیت کوین رایگان – آشنایی با 10 روش رسیدن به بیت کوین را حتما مطالعه نمایید

 

هارد فورک

هارد فورک در نقطه مقابل سافت فورک قرار دارد؛ با استفاده از هارد فورک، تغییراتی در قوانین بلاک چین ایجاد می‌شود که با نسخه‌های قدیمی‌تر سازگاری ندارد؛ بنابراین افرادی که از نسخه‌های قدیمی‌تر استفاده می‌کنند نمی‌توانند در این شبکه فعالیتی داشته باشند و در صورت تمایل برای حضور در شبکه، مجبور به ارتقاء نسخه خود خواهند بود.

در صورتی که اختلاف نظر غیر قابل حلی به وجود بیاید و عده زیادی از کاربران تمایل داشته باشند که همچنان فعالیت خود را بر روی نسخه قدیمی دنبال کنند، یک بلاک چین جدید به وجود خواهد آمد. بیت کوین کش شاید معروف‌ترین هارد فورک بیت کوین باشد، اما تنها هارد فورک آن نیست. تاکنون بیش از 100 فورک از بیت کوین به وجود آمده است که یکی دیگر از موارد معروف در میان آن‌ها، بیت کوین گلد می‌باشد.

 

به وجود آمدن فورک از فورک

پس از به وجود آمدن این فورکِ معروف، تمامی افرادی که دارای بیت کوین بودند، به میزانی برابر با دارایی بیت کوینشان، بیت کوین کش دریافت کردند و می‌توانستند بسته به صلاحدید خود در هر یک از این دو شبکه فعالیت خود را دنبال کنند. جالب است بدانید که پس از یک سال از خلق بیت کوین کش، اختلافاتی بر سر اندازه بلاک و اهداف این شبکه در میان کاربران آن به وجود آمد که نهایتاً موجب یک هارد فورک جدید برای ارز دیجیتال بیت کوین کش گردید.

بیت کوین کش-5

 

حتما مقاله ترید ارز دیجیتال – معامله ارزهای دیجیتال چگونه انجام می‌شود؟ را مشاهده کنید

 

در تاریخ 15 نوامبر 2018، این ارز دیجیتال نیز دچار فورگ گردید و به دو نسخه Bitcoin SV و Bitcoin Cash ABC تقسیم شد. این تقسیم در پی مشاجره و اختلاف نظر شدید در میان چهره‌های سرشناس بیت کوین صورت گرفت. عبارت ABC که در Bitcoin Cash ABC استفاده شده است، به معنی سایز بلاک تنظیم شونده بوده و سایز بلاک را تا حد 32 مگابایت حفظ کرده است.

در نقطه مقابل، عبارت SV در Bitcoin SV به معنی پایبندی به آرمانِ ساتوشی، بنیان‌گذار بیت کوین می‌باشد. در این ارزش دیجیتال، محدودیت اندازه بلاک تا سطح 128 مگا بایت افزایش یافته است. در حال حاضر هرجا که ما نام بیت کوین کش را می‌شنویم و آن را به کار می‌بریم، منظورمان همان Bitcoin Cash ABC می‌باشد.

بیت کوین کش چگونه کار می‌کند؟

این ارز دیجیتال نیز همانند نسخه اصلی خود، یعنی بیت کوین، از بلاک چین مخصوص به خود برخوردار است و الگوریتم امنیتی آن مبتنی بر ماینینگ یا همان اثبات کار می‌باشد. بنابراین در صورتی که از ساز و کار ارز دیجیتال بیت کوین با خبر باشید، درک درست و کاملی از نحوه عملکرد بیت کوین کش خواهید داشت.

از آن جایی که این ارز از طریق هارد فورک از بیت کوین جدا شده است، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که پایگاه داده و تاریخچه‌ی تراکنش‌های هر دو ارز مشابه با یکدیگر می‌باشد. بنابراین در بیت کوین کش نیز 10 دقیقه زمان می‌برد تا یک بلاک در بلاک چین ایجاد شود و پاداشی که به بلاک تعلق می‌گیرد نیز برابر با 25/6 واحد بیت کوین کش (BCH) می‌باشد.

بیت کوین کش-6

 

پیشنهاد می کنم مقاله رمز ارز بیت کوین | همه چیز در مورد رمز ارز بیت کوین را مطالعه کنید

 

در این ارز دیجیتال نیز همانند بیت کوین، پارامتری به نام سختی استخراج بر مدت زمان لازم برای محاسبه و ایجاد بلاک جدید اثر می‌گذارد. در صورتی که توان محاسباتی دستگاه‌های استخراج افزایش یابد، با افزایش میزان سختی استخراج، زمان ایجاد یک بلاک ثابت نگه داشته می‌شود. در ابتدای کار بیت کوین کش نیز همانند بیت کوین، از الگوریتم تنظیم سختی DAA برای سختی استخراج استفاده می‌کرد. اما پس از مدتی، توسعه دهندگان این شبکه تصمیم گرفتند برای ایجاد انگیزه در استخراج کننده‌های این شبکه، باید تغییراتی را در ساز و کار آن ایجاد کنند. این موضوع موجب پدید آمدن الگوریتم تنظیم سختی اضطراری EDA گردید که در کنار DAA مورد استفاده قرار می‌گرفت.

تنظیمات EDA اختلال‌هایی را در سختی استخراج به وجود آورد که باعث شد توسعه دهندگان تغییراتی را در الگوریتم DAA به وجود آورده و پس از مدتی، الگوریتم EDA را به طور کامل حذف کنند.

 

قابلیت‌های بیت کوین کش

این ارز دیجیتال دارای قابلیت‌هایی است که آن را به مطرح‌ترین فورکِ بیت کوین تبدیل کرده است. انجام تراکنش بدون نیاز به تأیید، حذف کردن قابلیت جایگزینی تراکنش و ساخت توکِن جداگانه، سه مورد از برجسته‌ترین قابلیت‌های این ارز دیجیتال می‌باشند.

بیت کوین کش-7

 

اکنون می‌توانید مقاله استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی – صفر تا صد ماینینگ خانگی را ببینید

 

انجام تراکنش بدون نیاز به تأیید

تراکنش‌های بدون نیاز به تأیید یا Zero Confirmation، به آن دسته از تراکنش‌هایی گفته می‌شوند که هنوز بر روی بلاک چین ثبت نشده‌اند، اما فروشنده خدمات یا کالا می‌توانند آن تراکنش را به عنوان یک تراکنش دریافت شده در نظر گرفته و خدمات خود را به فروش برسانند. بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال از این ایده استقبال کردند، چرا که به پرداخت‌ها و تراکنش‌ها سرعت بیشتری می‌بخشد و برای هر دو طرف معامله مطلوب می‌باشد.

با این حال این قابلیت، موضوعی بحث برانگیز است. چرا که با تکیه بر آن، می‌توان پس از ارسال یک تراکنش برای فروشنده خدمات یا کالا و دریافت خدمات، تراکنش برگشت را مجدداً به شبکه ارسال کرده و هر بیت کوین را دو بار خرج نمود. این ویژگی را حمله دو بار خرج کردن (Double Spending Attack) می‌نامند. با این حال برای تراکنش‌های کوچک، که در آن‌ها انگیزه‌ای برای دو بار خرج کردن بیت کوین وجود ندارد، می‌توان قابلیت انجام تراکنش بدون نیاز به تأیید را به عنوان یک مزیت در نظر گرفت. با استفاده از این مزیت، سرعت دریافت خدمات یا کالا برای مشتری تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

بیت کوین کش-8

بیت کوین کش ویژگی‌هایی دارد که آن را به گزینه‌ای مناسب برای ارائه قابلیت انجام تراکنش بدون نیاز به تأیید تبدیل کرده است. این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • حذف کردن امکان جایگزینی تراکنش
 • اعطای فضای بسیار زیاد حتی برای تراکنش‌هایی با کارمزد اندک
 • ثابت بودن زمان تأیید تراکنش ها

 

مقاله بیت کوین اتم چیست – آشنایی با یکی از هاردفورک‌های بیت کوین را ببینید

 

حذف کردن قابلیت جایگزینی تراکنش

از ابتدای پیدایش بیت کوین، این ارز دیجیتال از قابلیت اصلاح و ارائه مجدد یک تراکنش تأیید نشده به شبکه پشتیبانی می‌کرد. این قابلیت را با نام جایگزینی تراکنش می‌شناسند، چرا که یک تراکنش جدید جایگزین تراکنش قدیمی‌تر می‌شود. با توجه به این که برای تراکنش‌های قبلی که با تراکنش‌های جدید جایگزین شده‌اند هیچ گونه کارمزدی پرداخت نمی شود، در این جا خطر حمله‌ای به نام حمله دیداس به وجود می‌آید.

در این حمله، مهاجمان می‌توانند تعداد زیادی تراکنش ایجاد کنند، در صورتی که فقط برای یک تراکنش، یعنی تراکنش نهایی، کارمزد پرداخت می‌شود. با این حمله، شبکه بیت کوین با عرضه تراکنش‌های جعلی شلوغ شده و از کار می‌افتد.

بیت کوین کش-9

توسعه‌دهندگان شبکه بیت کوین، تلاش کردند این مشکل را با مفهومی به نام جایگزینی با کارمزد برطرف کنند. در این شرایط، کاربر باید کارمزد تراکنش جایگزین شده را نیز، علاوه بر کارمزد جایگزینی، پرداخت کند. اما این قابلیت نیز بدون اشکال نیست. چرا که با استفاده از این ویژگی، هر کاربری می‌تواند تراکنش خود را با کارمزدی بالاتر مجدداً به شبکه ارسال کند، در حالی که شبکه بیت کوین تراکنش جدید را که کارمزد بالاتری دارد، به عنوان تراکنش اصلی محسوب می‌کند.

تصور کنید شما قصد دارید هزینه قهوه خود را با استفاده از بیت کوین پرداخت کنید. پس از خروج از کافه و پیش از آن که تراکنش شما تأیید شود، مجدداً تراکنش را با کارمزدی بالاتر به شبکه ارسال می‌کنید و از این طریق، پول پرداخت شده برای خرید قهوه را به کیف پول خود باز می‌گردانید.

بیت کوین کش-10

بیت کوین کش با حذف این قابلیت از کد خود، باعث شده است که این ارز دیجیتال را در سطح جهان به عنوان ابزاری مناسب برای پرداخت‌های روزمره بشناسند. چرا که با تأیید فوری تراکنش، می‌توان آن را به عنوان راهکاری سریع و امن برای پرداخت هزینه‌ها در نظر گرفت.

 

ساخت توکن جداگانه

در شبکه بیت کوین کش از قابلیتی برخوردار می‌شود که طبق آن می‌توانید با بهره‌گیری از پروتکل‌های ورم هول لانچد (Wormhole-launched) و SPL، بر روی شبکه این ارز دیجیتال توکِن ایجاد کنید. SPL نام پروژه‌ای است که با استفاده از آن در مدت زمانی کوتاه و با هزینه‌ای ناچیز، امکان ایجاد، خرید و فروش و مدیریت توکن بر روی بلاک چین بیت کوین کش فراهم می‌شود.

بیت کوین کش-11

قیمت بیت کوین کش، از گذشته تا به امروز

این ارز دیجیتال از لحظه پیدایش در سال 2017 میلادی تا به امروز، همواره جزو با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار بوده است. در حال حاضر طبق آمار موجود، بیت کوین کش چهارمین ارز دیجیتال با ارزش در بازار ارزهای دیجیتال می‌باشد.

در ابتدای راه و در اولین روز عرضه این ارز به صرافی‌های دیجیتال، قیمت هر واحد آن برابر با 360 دلار آمریکا بوده است. در تاریخ 20 دسامبر 2017، یعنی پنج ماه پس از پیدایش بیت کوین کش، قیمت این ارز دیجیتال به 4000 دلار رسید که بالاترین قیمت تاریخ آن است. این رشد سریع و ناگهانی در ارزش بیت کوین کش موجب شد که دارندگان آن در کمتر از 6 ماه به سود 1000 درصدی برسند. در سال 2018 که آن را زمستان ارزهای دیجیتال می‌نامند، ارزش تمامی ارزهای دیجتال با کاهش چشمگیر مواجه شد و پس از آن نیز هیچ یک از ارزها نتوانستند به ارزش سابق خود بازگردند.

بیت کوین کش-12

در واقع می‌توان گفت که در درازمدت، این ارز دیجیتال در صورتی رشد خواهد کرد که بیت کوین در رسیدن به اهداف بلندمدتش با ناکامی مواجه شود. بنابراین اگر اگر طبق تحلیل‌هایتان آینده مطلوبی را برای بیت کوین تصور نمی‌کنید، می‌توانید در فورک‌های این ارز دیجیتال، مخصوصاً در بیت کوین کش سرمایه‌گذاری کنید.

 

کیف پول‌های موجود برای بیت کوین کش

برای این ارز دیجیتال کیف پول‌های متعددی با نام‌ها و قابلیت‌های مختلف وجود دارد. با استفاده از نرم افزارهای رایگانی که وجود دارد، می‌توانید به راحتی بیت کوین کش را بر روی تلفن همراه و یا کامپیوتر شخصی خود ذخیره کرده و یا به ارسال و دریافت آن بپردازید. برای این که در استفاده از این کیف‌های پول با مشکلی موجه نشوید، بهتر است آن‌ها را از منابع شناخته شده و معتبر دریافت کرده و کیف پول‌هایی را انتخاب کنید که کاربران زیاد و سابقه خوبی داشته باشند. اگر به دنبال این هستید که امنیت را در استفاده از این ارز دیجیتال افزایش دهید، می‌توانید کیف پول‌های سخت افزاری را خریداری کنید. برخی از بهترین کیف پول‌های موجود برای بیت کوین کش عبارتند از:

 • تراست والت
 • کوینومی
 • کیف پول com
 • اتمیک
 • کیف پول لجر
 • کیف پول ترزور

به خاطر داشته باشید که پیش از استفاده از هر یک از این کیف پول ها، حتماً یک نسخه بک‌آپ را از آن‌ها تهیه کنید. اگر این کار را انجام ندهید، در صورت بروز مشکلاتی نظیر سرقت، حذف شدن کیف پول و یا خرابی دستگاه، به هیچ وجه نمی‌توانید دارایی هایتان را بازیابی کنید.

 

چگونه بیت کوین کش بخریم؟

در هر کجای دنیا که باشید، بهترین روش برای خرید بیت کوین کش مراجعه به وب‌سایت یک صرافی ارز دیجیتال می‌باشد. اگر به دنبال خرید این ارز دیجیتال از داخل کشور ایران هستید، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • خرید مستقیم ارز دیجیتال از طریق سایت‌های ایرانی، با استفاده از کارت‌های بانکی و بر مبنای ریال
 • خرید تتر یا بیت کوین از سایت‌های معتبر ایرانی بر مبنای ریال، و پس از آن مراجعه به وب‌سایت صرافی‌های خارجی نظیر بایننس و تبدیل آن به بیت کوین کش

 

سخن پایانی

بیت کوین کش را می‌توانیم معروف‌ترین فورک یا انشعاب همتای مشهور آن یعنی بیت کوین بدانیم که از ارزش بسیار بالایی در دنیای ارزهای دیجیتال برخوردار است. با توجه به مزایای این ارز دیجیتال در مقایسه با بیت کوین، مخصوصاً سرعت بالا در انجام تراکنش‌ها، بسیاری از افراد برای خرید و فروش با استفاده از ارزهای دیجیتال، بیت کوین کش را انتخاب می‌کنند.

باید بدانید سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال نیز همانند سایر ارزها با خطراتی نظیر نوسانات قابل توجه و افت ارزش مواجه است. بنابراین اگر قصد دارید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، بهتر است این کار را با مشاوره گرفتن از افراد خبره و با تجربه انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *