آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback

آموزش پولبک در بورس برای شناسایی سهم های مستعد رشد مورد استفاده قرار می گیرد. پولبک یکی از کاربردی ترین اصول تحلیل تکنیکال می باشد و به همین شناسایی پولبک در بازار بورس اهمیت بسزایی در موفقیت در بازار دارد.

از مهمترین نکاتی که در مقاله آموزش پولبک در بورس ذکر می کنیم شناسایی پولبک می باشد. اینکه چه زمانی یک پولبک را شناسایی کنید تا درصد موفقیت و حاشیه سود شما افزایش پیدا کند در این مقاله توضیح داده می شود.

آموزش پولبک در بورس

پیشنهاد ویژه: تمامی اندیکاتورهای خرید و فروش

پولبک در بورس چیست؟

پولبک یک توقف یا افت قیمت معتدل در نمودار قیمت سهام یا کالا است که بعد از یک روند رو به بالا رخ داده و بعد از آن قیمت با رشد مواجه می‌شود.

پولبک شباهت زیادی به اصلاح یا ریتریسمنت دارد وگاهی اوقات از این عبارات به جا هم استفاده می‌شود. معمولا پولبک به افت قیمتی گفته می‌شود که دوره آن کوتاه است و بعد از چند جلسه معاملاتی کاهش قیمت، روند رو به بالا شروع می‌شود.

 

تفسیر پولبک

پولبک ها اغلب به عنوان فرصت خرید یک سهم در بورس بعد از یک رشد خوب محسوب می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است که قیمت سهام یک شرکت بعد از اعلام رشد در آمد و سود سالیانه یک روند رو به بالا را آغاز کند؛ اما به دلیل اینکه سهامداران بعد از مدتی سود خود را از سهم بیرون می‌کشند، با افزایش عرضه، یک پولبک را تجربه کند.

اما به دلیل اینکه افزایش درآمد یک نکته مثبت بنیادین است، سهم بعد از این افت قیمت کوچک به رشد خود ادامه خواهد داد.

پولبک معمولا تا یک سطح حمایتی خاص قیمت را پایین می‌آورد و سرمایه‌گذاران باید به این موضوع بسیار دقت کنند تا اگر قیمت آن سطح حمایتی را شکست، احتمالا به جای پولبک با یک برعکس شدن قیمت روبرو شوند.

پس تعریف پولبک می‌شود یک حرکت کوچک قیمت بر خلاف جهت روند و معمولا شامل چند کندل منفی بر خلاف روند رو به بالای قیمت سهم است. در زمان پولبک معمولا سهامداران دو رفتار عمده از خود نشان می‌دهند و این رفتارها معمولا زمانی رخ می‌دهد که پولبک کمی کند و طولانی شود.

در این صورت برخی سهامداران تصور می‌کنند که طولانی شدن زمان پولبک به نشانه بازگشت قیمتی است و سهام خود را می‌فروشند که همین موضوع باعث می‌شود افت قیمت حالت شدیدتری به خود گرفته و افت قیمت افزایش یابد. اما برخی سهامداران باهوش‌تر این را فرصتی می‌دانند که در قیمت‌های پایین‌تر خرید کرده و با کاهش زیاد قیمت، سهم را آماده رشد انفجاری می‌دانند و دارایی‌های خود را دوبرابر می‌کنند.

مشخص نیست که کدام رفتار درست است؛ اما بهترین کار این است که با مشخص کردن حد ضرر و رصد دائم سطح حمایتی خاص برای پولبک، تصمیم‌‌های لازم و درست گرفته شود.

 

همچنین می توانید فیلتر طلایی بورس شامل 5 فیلتر نوسانی را دانلود کنید. 

 

مزایای معامله در پولبک

معامله کردن در زمان پولبک سهم مزایای زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهم کرد:

 • معامله کردن در پولبک این امکان را به شما می‌دهد که محدوده ضرر خود را کوچکتر کنید؛ زیرا در شرایط معاملاتی خوبی هستید و این موضوع نسبت ریسک به سود شما را بهتر می‌کند.
 • از لحاظ روانشناختی رشد بازار در هنگامی که سهامداران در قیمت‌های پایین می‌فروشند و در قیمت‌های بالا می‌خرند، آسان‌تر است.

اما همانطور که گفتیم گاهی اوقات پولبک با اصلاح و یا به طور کل با برعکس شدن روند اشتباه گرفته می‌شود و این مورد باعث ضرر زیادی می‌گردد؛ به همین دلیل ما باید بتوانیم یک پولبک ضعیف و قوی را به خوبی شناسایی کنیم.

 

همچنین می توانید آموزش خطوط حمایت و مقاومت در بورس (Support-Resistance) را مطالعه کنید. 

 

ویژگی‌های یک پولبک ضعیف

 • عمق پولبک باید کوچک بوده و کندل استیک ممنتوم قدرتمندی نداشته باشد.
 • کاهش حجم معاملات
 • ترکیب مناسب از کندل‌های سبز و قرمز همراه با حجم معاملاتی سبک
 • قیمت پایانی نزدیک به بیشترین قیمت معامله شده
 • ظاهر شدن پولبک بعد از روند افزایشی قیمت

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-1

 

پیشنهاد می کنم مقاله آموزش الگوهای کندل استیک | کندل استیک ژاپنی را مطالعه کنید

 

ویژگی‌های یک پولبک قوی

در یک بازار مثبت در حالی که سهم در حال رشد است، در حالی که به یک پولبک قوی بر بخورد، ممکن است به طور کلی روند خود را تغییر دهد. ویژگی‌های یک پولبک قوی به شرح زیر است:

 • شامل چند کندل منفی پی در پی است.
 • به وجود آمدن یک روند منفی قدرتمند.
 • مهم تر از تمام این موارد اینکه در پولبک قوی حجم معاملات کاهش نمی‌یابد.
 • عمق پولبک زیاد است.
 • پولبک بعد از روند رو به بالا به وجود نیامده و بعد از یک تثبیت قیمتی و نمودار تخت به وجود آمده است.
 • طولانی شدن زمان پولبک.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-2

 

پیشنهاد می‌شود مقاله تحلیل زمانی در بورس – معرفی ابزارهای تحلیل زمانی را مطالعه کنید

 

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-3

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-4

 

پیشنهاد می کنم مقاله روانشناسی بازار بورس چیست و چگونه می‌توان از آن برای سودآوری استفاده کرد؟ را مطالعه کنید

 

انواع پولبک در بورس

تعاریفی که تا الان ارائه دادیم مفهوم اصلی پولبک در بورس هستند؛ اما پولبک خود به دو نوع پولبک زمانی و پولبک قیمتی تقسیم می‌شود که با توجه به روندی که قیمت سهم درون آن است می‌توانید آن را تشخیص دهید.

اگر با یک روند قدرتمند طرف باشیم در هنگام پولبک نمودار قیمت به صورت افقی حرکت می‌کند و به نوعی پولبک زمانی محسوب می‌شود. در این نوع پولبک در بورس مشخص کردن زمان ورود به سهم سخت است؛ اما می‌توانید در قاب‌های زمانی کوچکتر یک نقطه ورود خوب برای خود تعیین کنید.

برای مثال در یک تایم‌فریم ماهانه سهم پولبک زمانی می‌زند و نمودار قیمت افقی حرکت می‌کند. اما اگر به صورت هفتگی به نمودار قیمت نگاه کنیم، در هفته سوم می‌توانیم یک نقطه ورود خوب پیدا کنیم.

در یک روند مناسب که دارای اصلاح و رشد منطقی است پیدا کردن پولبک و نقطه ورود بسیار آسان است و فقط کافی است در صورت مشاهده یک اصلاح قیمتی کوتاه بعد از رشد خریداری کنید.

در یک روند ضعیف که بازار در حالت رنج قرار می‌گیرد شناسایی پولبک اصلی سخت می‌شود. اما معمولا می‌توان آن‌ها را در نزدیکی سطح حمایت اصلی پیدا کرد. لازم به گفتن نیست که تعداد پولبک‌ها و فاصله زمانی بین رخداد هرکدام در یک روند ضعیف بیشتر و کوتاه‌تر است.

خوب در هر صورت چه اتفاقی میفتد و باید منتظر چه واکنشی از طرف بازار باشیم؟

همانطور که گفته شد در یک اصلاح یا پولبک زمانی یک حالت افقی با نوسان بسیار کم داریم. در یک پولبک زمانی سهامداران برای کاهش ریسک خود شروع به فروش سهام می‌کنند و به محض اینکه دیگر سهامداران مطمئن شوند فروشند‌ه‌ها دیگر توانایی برعکس کردن روند را ندارند شروع به خرید کرده و قیمت سهم در بورس حالت صعودی خودش را دوباره شروع می‌کند.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-5

 

مقاله امواج الیوت در تحلیل تکنیکال چیست و این امواج چه کاربردی دارد؟ را حتما مطالعه کنید

 

پولبک قیمتی زمانی اتفاق می‌افتد که با یک روند سالم و عادی طرف هستیم که در آن نمودار بر خلاف جهت روند چند کندل سقوط می‌کند.

یک روند عادی حالتی بین یک روند ضعیف و قوی است. در پولبک قیمتی فروشنده‌ها تصور می‌کنند که قدرت زیادی دارند؛ ولی درست قبل از اینکه بخواهند یک بازگشت قیمیت را رقم بزنند، خریداران وارد عمل شده و سهم دوباره به حالت صعودی خود باز‌ می‌گردد. در پولبک قیمتی خریداران هنوز هم قدرت بیشتری از فروشنده‌ها دارند؛ اما در ابتدا این موضوع قابل لمس نیست.

یکی از نکات مهم جهت معامله در پولبک این است که تشخیص دهیم پولبک چه زمانی به اتمام می‌رسد. در ادامه چند مورد از نشانه‌های اتمام یک پولبک را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

1- تبدیل شدن سطح مقاومت قبلی به حمایت

مانند تصویر زیر اگر سطح مقاومت قبلی روند تبدیل به سطح حمایتی بشود، می‌توان گفت که پولبک به اتمام رسیده و روند رو به رشد ادامه خواهد یافت. در واقع هرگاه نمودار قیمت سطح مقاومت قبلی را شکست، پولبک به اتمام رسیده است.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-6

 

اکنون می توانید مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت مدیریت فناوری بورس را مطالعه کنید

 

2- تبدیل شدن سطح حمایت قبلی به سطح مقاومت

برعکس مورد بالا نیز درست است و در صورتی که سطح حمایت قبلی تبدیل به سطح مقاومت شود، می‌توان انتظار داشت که پولبک به پایان رسیده و اکنون دیگر قدرت فروشنده‌ها بیشتر بوده و سهم وارد روند نزولی شده است.

 

3- در نزدیکی سطح حمایت و مقاومت پویا

در صورتی که ریسک پذیری بیشتری داشتیم می‌توانید برای تشخیص اتمام یک پولبک از میانگین متحرک نمایی به عنوان سطح حمایت و مقاومت پویا استفاده کنیم و در صورتی که نمودار به آن‌ها نزدیک شد و یا از آن‌ها عبور کرد در مورد پایان پولبک نظر قطعی بدهیم.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-7

 

همچنین می توانید از فیلترهای کاربردی دیده بان بازار بورس استفاده نمایید. این مجموعه شامل بیش از 500 فیلتر کاربردی می باشد. 

 

4- در نزدیکی مقاومت فیبوناچی

استفاده از سطح مقاومت فیبوناچی می‌تواند معیار بسیار خوبی برای تشخیص اتمام پولبک باشد؛ زیرا استفاده از فیبوناچی در اکثر مسائل تحلیل تکنیکال دقت بیشتری به ما می‌دهد و تحلیل‌های ما بسیار قوی‌تر از حالت عادی خواهد بود.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید قیمت سهم مورد نظر ما در یک سطح فیبوناچی به مقاومت قدرتمندی برخورد کرده است و می‌توانید از این سطح برای تشخیص پایان یک پولبک استفاده کنیم.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-8

 

پیشنهاد می کنم مقاله سطوح فیبوناچی در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید

 

نحوه کار با پولبک در تحلیل تکنیکال

پیدا کردن بهترین نقطه ورود

برای پیدا کردن بهترین نقطه برای ورود به سهم در هنگام پولبک توجه زیادی به سطوح حمایت و مقاومت و به طور کل آن مواردی که در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردم داشته باشید.

هنگامی که بارها تاییدیه‌ای مشخص از یک عنصر خاص دریافت کردید می‌توانید در نزدیکی آن اقدام به ورود و خرید سهم کنید. برای مثال به تصویر زیر نگاه کنید که از میانگین متحرک 50 روزه به عنوان سطح حمایت پویا استفاده شده است و هر بار که نمودار قیمت به آن نزدیک شده، بازگشته و وارد روند رو به بالای خودش شده است.

در نقاطی که تعیین کرده‌ایم می‌توانستید وارد سهم شده و بعد از شروع روند رو به بالا سود داشته باشید. به این روش توانستیم بهترین نقطه ورود را پیدا کنیم. اگر دیرتر و یا زودتر اقدام به این کار میکردیم احتمالا سودهای خوبی را از دست میدادیم.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-9

 

موارد دیگر مثل نزدیک بودن به یک سطح مناسب فیبوناچی اصلاحی و یا کم عرض بودن کانال میان سطح حمایت و مقاومت از دیگر مواردی است که می‌توانیم در آن به درستی تحلیل خودمان و انتخاب بهترین نقطه ورود اعتماد کنیم.

 

دریافت سود در بهترین زمان

در بحث سود کردن در معامله هنگام پولبک دو دیدگاه وجود دارد. برخی از افرد دید بلندمدت به سهم دارند و در نتیجه پولبک را صرفا فرصتی برای خرید بیشتر و مرحله‌ای می‌دانند.

این افراد در زمان پولبک خریداری کرده و بعد از اتمام آن دیگر کاری به سهم نداشته و در پولبک‌ها و یا اصلاحات بعدی سهم خود را نفروخته و یا به دارایی خود اضافه نمی‌کنند؛ چون طبق تحلیل‌های آن‌ها سهم قابلیت رشد زیاد در بلند مدت را دارد؛ اما برخی افراد هم هستند که به دنبال نوسان گیری بوده و پس از رشد قیمت سهم بعد از پولبک اقدام به فروش آن می‌کنند.

این دسته از سرمایه‌گذاران دید کوتاه مدت داشته و در کف قیمتی پولبک سهم را خریداری کرده و در سقف قیمتی مد نظرشان آن را می‌فروشند.

افراد دسته دوم ریسک کمتری را پذیرفته و به نوعی خیلی فرصت طلبانه از پولبک برای سود خود استفاده می‌کنند. در این حالت کافی است در پایین‌ترین قیمت ممکن پولبک سهم را خریداری کرده و طبق روش‌هایی که به شما آموزش دادیم بعد از تشخیص اتمام پولبک سهم خود را بفروشید.

به عنوان مثال در نمودار زیر که مربوط به شرکت سایپا می‌باشد، می‌توان از فیبوناچی اصلاحی استفاده کرد و سطح 61.8 درصد را به عنوان سطح حمایت فیبوناچی و 38.2 درصد را به عنوان سطح مقاومت آن در نظر گرفت؛ زیرا نمودار تقریبا به این دو واکنش خوبی نشان داده است.

حال سرمایه‌گذاران می‌توانند در هنگام پولبک زمانی که قیمت به سطح 61.8 درصد رسید سهم را خریداری کرده و در نزدیکی 38.2 درصد، درست قبل از اصلاح و افت قیمت سهم، آن را بفروشند. به این ترتیب یک سود خوب حداقل 30 درصدی در بازه زمانی مد نظرشان با استفاده از پولبک دریافت نموده‌اند.

شاید قیمت سهام خساپا در یک روند مثبت و افزایشی به رشد خود ادامه دهد؛ اما این نوسان‌گیرها ترجیح می‌دهند در یک سطح مناسب سود مورد نظرشان را دریافت کرده و به سراغ شرکت دیگری که در پولبک می‌تواند سودآوری داشته باشد، برسند.

آموزش پولبک در بورس | شناسایی pullback-10

 

تعیین حد ضرر مناسب

معامله در پولبک همیشه ریسک‌های مخصوص به خود را دارد. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، ممکن است پولبک تبدیل به یک بازگشت قیمتی شده و به طور کل روند را در قاب زمانی مورد نظر ما عوض کند.

تعیین حد ضرر یک مساله ضروری در معامله است. همیشه ممکن است که شما در محاسبات خود اشتبه داشته باشید؛ برای مثال شاید در محاسبه پایین‌ترین قیمت در هنگام پولبک اشتباه کرده و سهم بعد از خرید شما نیز به افت خود ادامه دهد و یا ممکن است محاسبات شما درست باشد؛ اما شرایط مختلف اقتصادی و سیاسی و همچنین نسبت قدرت عرضه و تقاضا باعث شود که قیمت از حد محاسبه شده نیز پایین‌تر رفته و سرمایه شما را کاهش دهد.

تعیین حد ضرر برای معامله در پولبک بسیار ضروری است؛ زیرا هیچ تحلیلی صد در صد درست نبوده و ممکن است اشتباهاتی داشته باشد؛ پس یک حد ضرر برای قیمت ورودی خودتان و همچنین یک حد ضرر برای بعد از رسیدن به سود مورد نظرتان تعیین کنید تا مشکلی از این بابت پیش نیاید.

 

محدودیت‌های استفاده از پولبک در بورس

بزرگترین محدودیت معامله پولبک در بورس همان احتمال تبدیل شدن آن به یک بازگشت قیمتی و تغییر روند است. گاهی اوقات متفاوت بودن تایم‌فریم‌ها نیز می‌تواند باعث بروز مشکل شود.

برای مثال شاید در یک قاب زمانی یک هفته‌ای تشخیص یک پولبک در بورس را بدهید؛ اما همین پولبک در قاب زمانی روزانه یک تغییر روند و بازگشت قیمتی به حساب می‌آید؛ پس هر پولبک می‌تواند با توجه به شرایط مختلف به طرق مختلف تفسیر شود.

در صورتی که در دید ماهانه یک پولبک را مشاهده کردید؛ اما از نگاه روزانه این پولبک آغاز یک تغییر روند است؛ باید حتما تحلیل‌ها و ابزارهای دیگر را نیز به کار ببرید و در ورود به یک سهم در بازار بورس عجله نکنید.

 

پیشنهاد ویژه: تمامی اندیکاتورهای کاربردی بورس

 

سخن پایانی

پولبک در بورس را می‌توان به روش‌های مختلف مشاهده کرد. در این مقاله دیدید که با فیبوناچی اصلاحی، میانگین متحرک ساده و نمایی، خط روند و… می‌توان پولبک در بورس را مشاهده کرد. وقتی یک پولبک را شناسایی کردید؛ حتما در مورد اینکه آیا قدرت کافی را دارد یا خیر تحقیق کنید؛ زیرا در صورتی که یک پولبک قوی به وجود بیاید؛ می‌تواند با توجه به قدرت فروشنده، یک تغییر روند را آغاز کند.

در این نوع معامله حتما حد ضرر و تارگت مورد نظرتان را به طور دقیق مشخص کنید و با توجه به استراتژی و استایل معاملاتی خودتان در بورس، سطوح مناسب را انتخاب کنید. به طور کل معامله در پولبک نسبت ریسک به سود را کاهش می‌دهد؛ پس یادگیری و تمرین معامله در آن می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

پس با تمرین و مطالعه مجدد مقاله آموزش پولبک در بورس سعی کنید پولبک را به درستی شناسایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *