تابلو خوانی در بورس – (آموزش کاربردی تابلو خوانی)

تابلو خوانی در بورس به بررسی خرید و فروش، میزان عرضه و تقاضا توسط سهامداران حقیقی و حقوقی، نوسانات قیمت نمادهای بورسی و موارد دیگر اعم از بررسی وضعیت یک سهم در بازار بورس گفته می شود.

از ابتدای امسال که بازار بورس ایران رشد چشم‌گیری داشت، بسیاری از مردم برای استفاده از سودآوری این بازار وارد آن شدند. سرمایه‌ای که مردم به بازار بورس تزریق کردند، در کوتاه مدت تاثیر شگرفی روی رشد بورس گذاشت. اما درست عمل کردن در این بازار به تجربه و شناخت کافی از بورس احتیاج دارد و کسانی دوام می‌آورند که با آگاهی کامل به معامله در این بازار بپردازند. خیلی از افراد تنها با مشاوره افراد بی تجربه وارد این بازار شدند و در ماه‌های اخیر که شاخص بورس ریزش کرد، سرمایه زیادی را از دست دادند.

تابلو خوانی در بورس-1

تنها شناختی که اکثر مردم از تابلو بورس دارند این است که وقتی تابلو سبز شد، یعنی همه‌چیز خوب است ولی وقتی که رنگ آن به قرمز تغییر پیدا کرد، یعنی اوضاع چندان مناسب نیست. به همین خاطر با قرمز شدن چند سهام در بازار به صف فروش هجوم می‌برند و سهام خود را می‌فروشند. در این مطلب بیشتر شما را با اعداد روی تابلو تالار بورس آشنا می‌کنیم تا با تابلو خوانی در بورس، بتوانید تسلط کافی روی رفتار بازار بورس داشته باشید و سود مناسبی کسب کنید.

 

پیشنهاد ویژه : اندیکاتورهای کاربردی بورس

 

بورس چیست؟

بورس بازاری است که در آن دارایی شرکت‌ها خرید و فروش می‌شود. بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند با عرضه سهام خود در بازار بورس بخشی از آن را به مردم یا دیگر شرکت‌ها می‌فروشند. شاید کلمه سهام عام و خاص به گوش شما خورده باشد اما معنی دقیق آن را ندانید. سهام عام به این معناست که همه مردم می‌توانند سهام این شرکت را خریداری کنند اما سهامی خاص فقط به شرکت‌ها و افراد با سرمایه کافی فروخته می‌شود.

سهام عرضه‌شده شرکت‌ها در بورس به صورت عددی روی تابلوهای بورس به نمایش گذاشته می‌شود. به همین دلیل تابلو خوانی در بورس بسیار اهمیت دارد و بیانگر اطلاعات کاملی در زمینه عملکرد شرکت‌ها است. همچنین در این تابلو نمایش مشخص می‌شود ارزش سهام یک شرکت در حال افزایش است یا کاهش. در ادامه مطلب شما را بیشتر با تابلو خوانی در بورس آشنا می‌کنیم.

تابلو خوانی در بورس-2

 

اگر تمایل به کار با برنامه متاتردر دارید آموزش نصب نرم افزار متاتریدر 5 بر روی کامپیوتر را مطالعه کنید

 

نحوه شروع تابلو خوانی در بورس

تابلو خوانی در بورس می‌توان اطلاعاتی زیادی از وضعیت یک سهام را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. مهم‌ترین چیزی که می‌توانید از یک سهام در تابلو بورس کشف کنید، قیمت آن سهام است. برای شروع ابتدا باید تابلوی بورس را پیدا کنید و سهام شرکت مورد نظر خود را در آن بررسی کنید.

برای دسترسی سریع به آن نماد بورسی کافیست نام آن را در گوگل جست و جو کنید و یا از قسمت جست و جو در سایت دیده بان بازار بورس ایران استفاده کنید. با انجام این مراحل ساده تابلوی بورسی به شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید اطلاعات سهام مورد نظر خود را در آن مشاهده کنید.

تابلو خوانی در بورس-3

 

پیشنهاد می کنم مقاله نصب متاتریدر 4 بر روی کامپیوتر (MetaTrader 4) را مشاهده کنید

 

استخراج قیمت سهام با تابلو خوانی در بورس

یکی از هیجان انگیزترین قسمت‌های تابلو خوانی در بورس، مشاهده قیمت سهام در حال حاضر است. قیمت معامله در تابلو بازار بورس به این معناست که آخرین معامله این سهام با این قیمت انجام شده است. قیمت پایانی عدد دیگری در تابلو بورس است که نشان انجام می‌دهد معاملات این سهام با این قیمت در پایان روز کاری بسته شده است. قیمت پایانی با میانگین  از قیمت‌های روز و با توجه به حجم معاملات محاسبه می‌شود.

اگر آخرین قیمت از قیمت پایانی بیشتر باشد، یعنی این سهام در روز کاری بعدی با رشد مثبت احتمالی همراه است.عکس این اصل هم برقرار است، یعنی اگر خرین قیمت از قیمت پایانی کمتر بود یعنی روز بعدی این سهام با کاهش ارزش روبه‌رو می‌شود.

البته ناگفته نماند که حجم مبنا در محاسبه قیمت پایانی بسیار اهمیت دارد. اگر تعداد سهامی که در روز مبادله می‌شود از حجم مبنا کمتر باشد، قیمت پایانی به سمت صفر حرکت می‌کند. این اصل در معاملات فرابورسی برقرار نیست، چون حجم مبنای سهام فرابورسی متفاوت است.

تابلو خوانی در بورس-4

 

اکنون می‌توانید مقاله دلایل زیان در بورس – چرا در بورس ضرر می کنیم؟ را مطالعه نمایید

 

بازه‌های قیمتی هر نماد چه معنایی دارد؟

در قسمتی از تابلو بورس بازه‌های قیمتی یک نماد به شما نمایش داده می‌شود. هنگام تابلوخوانی در بورس  باید به این عدد نیز توجه کنید. بازه‌های قیمتی در فواصل مختلف زمانی تعیین می‌شود به همین خاطر باید به زمان آن هم توجه کنید.

 

بازه روز

به بیشترین قیمت و کمترین قیمت یک سهام در یک روز کاری را بازه روز سهام گفته می‌شود. قیمت سهام در هر ساعت از روز کاری ممکن است که تغییر کند. برای مثال قیمت سهام در ساعت 9 صبح 8000 ریال است و چهار ساعت بعد 6500 تومان معامله می‌شود و تا آخر ساعت کاری بازار نیز در همین قیمت می‌ماند. (8000-6500) بازه روز این سهام است.

بازه مجاز

یکی از مفاهیمی که هنگام تابلو خوانی در بورس با آن روبه‌رو می‌شویم، بازه مجاز سهام است. این بازه مشخص می‌کند که این سهام از لحاط قیمت چقدر می‌تواند در طول روز نوسان پیدا کند. به همین خاطر این بازه مشخص می‌کند که مقدار خرید و فروش سهام چقدر باید باشد.

 

بازه هفته

این بازه به شما نشان می‌دهد که نوسان قیمتی یک سهم در طول هفته جاری چقدر بوده است. اگر شما به تازگی وارد بورس شده‌اید و قصد دارید تا به صورت کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است که در سقف قیمت بازه هفته خرید انجام ندهید.

 

بازه سال

بازه سال مشخص می‌کند که حداکثر و حداقل قیمت سهام در سال گذشته چقدر بوده است. در این بخش از مطلب مثالی برای شما می‌زنیم تا بهتر با مفهوم بازه سال آشنا شوید. برای مثال بازه سال یک شرکت 3500 تا 7100 ریال بوده است. به توجه به قیمت کنونی این سهم که 6500 است، خرید این سهم با مقداری ریسک همراه است؛ زیرا قیمت سهام این شرکت نزدیک سقف بازه سال قرار دارد. اگر چه این معیار حتمی برای پیش‌بینی بازار نیست اما با استفاده از این معیار و مباحث تکنیکال، می‌توانید تصمیم بهتری برای خرید و فروش سهام مورد نظر خود بگیرید.

تابلو خوانی در بورس-5

 

اکنون می‌توانید مقاله نصب متاتریدر 4 روی گوشی موبایل را مشاهده نمایید

 

اطلاع از حجم معاملات با تابلو خوانی در بورس

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در تابلو خوانی بورس، تعداد و حجم معاملات یک سهم در بازار بورس است. مقایسه حجم معاملات در روز با حجم میانگین معاملات ماه اطلاعات مفیدی را به ما می‌دهد که می‌توانیم در تحلیل تکنیکال خود استفاده کنیم. اگر حجم معاملات در روز بیشتر از میانگین حجم معاملات در ماه بود، می‌توانیم برای خرید سهام اقدام کنیم.

 

حجم مبنا چه مفهومی دارد؟

به حداقل تعدادی از یک سهم که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم بتواند یک نوسان افت یا رشد کامل داشته باشد را حجم مبنا می‌گویند. این قانون در سال 1382 برای کنترل رشد بی رویه ارزش سهام تعیین شد. با وضع این قانون تنها 15 درصد از سهام یک شرکت می‌توانست در طول سال مورد معامله قرار بگیرد.

در سال 1383 نیز این قانون تغییر کرد و از آن پس 20 درصد سهام کل یک شرکت می‌تواند در سال معامله شود. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا حجم مبنا برخی شرکت‌ها یک است؟ سهام این شرکت‌ها در فرابورس معامله می‌شوند و قانون این است که شرکت‌های فعال در فرابورس باید حجم مبنا 1 داشته باشند.

تابلو خوانی در بورس-6

 

مقاله کاربردی روش های ارسال سفارش در بورس – معاملات آنلاین و آفلاین را حتما ببینید

 

سهام شناور

سهام شناور اصطلاح دیگری است که هنگام تابلو خوانی در بورس با آن مواجه می‌شویم. سهام شناور به این معناست که چند درصد از سهام یک شرکت در اختیار مرد قرار می‌گیرد و مردم عادی می‌توانند سهام شرکت را بخرند. بالا بودن درصد سهام شناور یک شرکت به این معناست که قیمت‌گذاری آن دقیق‌تر انجام شده چون عرضه و تقاضا سهام این شرکت‌ها واقعی‌تر است. به همین خاطر فعالیت‌های سفته بازی و کنترل قیمت سهام در این شرکت‌ها بسیار کمتر است.

 

مشاهده میانگین حجم ماه هنگام تابلو خوانی در بورس

معنی این مفهوم بسیار ساده است. این عدد نشان می‌دهد که تعداد سهامی که این شرکت در ماه گذشته معامله کرده چقدر است. با استفاده از عدد در تحلیل تکنیکال خود می‌توانید بازارخوانی بهتری داشته باشید. با بازار خوانی بهتر در بورس بهتر می‌توانید روی تغییرات آن نظارت داشته باشید. شناخت بهتر روی بازار نیز می‌تواند به حفظ و افزایش سرمایه شما کمک کند.

تابلو خوانی در بورس-7

 

پیشنهاد می کنیم از فیلترهای کاربردی دیده بان بازار بورس استفاده نمایید. این مجموعه شامل بیش از 500 فیلتر کاربردی می باشد. 

 

استفاده از مفاهیم EPS و P/E برای تابلو خوانی در بورس

این دو مفهوم می‌تواند تابلو خوانی بورس را برای  شما به شدت آسان کند. این اطلاعات را می‌توانید به سادگی در تابلو بورس نماد مورد نظر خود به سادگی مشاهده کنید. EPS به معنای سود هر سهم یک شرکت است و P/E قیمت نسبت به درامد سهم یک شرکت را به شما نمایش می‌دهد.

 

سود هر سهم یا EPS به چه معناست؟

تمامی شرکت‌هایی که فعالیت می‌کنند در صورت‌های مالی خود سود زیان شرکت را مشخص می‌کنند. این عدد بیان‌گر عملکرد شرکت در زمان مشخص است و نشان می‌دهد که شرکت چه وضعیتی دارد. همه افرادی که در بورس فعالیت می‌کنند به دنبال این هستند که سودآوری شرکت‌ها را در سال آینده پیش‌بینی کنند و اگر شرکتی با سودآوری زیادی همراه است سهام آن را بخرند.

معامله‌گران در بازار با استفاده از آمار و ارقام اعلامی شرکت‌ می‌توانند پیش‌بینی دقیق‌تری را انجام دهند. سود هر سهم نیز در انجام معاملات بیانگر سود آوری یک شرکت است، اهمیت این عدد باعث شده که آن را در صفحه همه نمادهای بورسی قرار دهند.

 

نسبت قیمت به درآمد یا P/E

این عدد با تقسیم قیمت جاری هر سهم بر سود سهم به دست می‌آید. این رایج‌ترین عدد معامله‌گران در سراسر دنیا است که با استفاده از آن بازار را تحلیل می‌کنند. در ایران نیز بسیاری از کارگزاران بورسی به این عدد توجه ویژه دارند و هنگام تابلو خوانی در بورس حتما به آن توجه می‌کنند. نسبت قیمت به درآمد سهم یک شرکت، ارزش واقعی آن را نشان می‌دهد.

تابلو خوانی در بورس-8

 

اکنون می‌توانید مقاله نصب متاتریدر 5 روی گوشی موبایل را مطالعه نمایید

 

محاسبه سود هر سهم بر مبنای مدل TTM

سازمان بورسی قبل از بهمن سال 1396 اعلام کرد که شرکت‌های بورسی باید پیش‌بینی عملکرد خود را در بازار بورسی اعلام کنند. شرکت‌های بورسی و فرابورسی در چند گام این کار را انجام دادند. در مرحله اول بسیاری از شرکت‌ها یک ماه مانده به شروع دور مالی جدید، پیش‌بینی خود نسبت به عملکرد خود در این دوره مالی اعلام کردند.

اگر تغییر در هر گزارش بیش از 20 درصد بود نماد بسته می‌شد و بدون کنترل نوسان و بدون محدودیت دوباره باز می‌شد. به همین خاطر بازار همیشه با نوسان‌های سنگینی همراه بود. این اتفاق پیش‌بینی را برای برخی از معامله‌گران آسان می‌کرد اما برخی شرکت‌ها نیز با اهداف خاصی گزارش خود را تغییر می‌دادند و باعث گمراهی برخی از کارگزاران بورسی می‌شد.

بعد از بهمن سال 1396 سازمان بورس اعلام کرد که دیگر نیازی نیست که گزارش عملکرد خود را منتشر کنند و فقط باید گزارشی را تحت عنوان “گزارش تفسیری مدیریت”  برای شفاف سازی  اعلام کنند. با این اتفاق دیگر از EPS پیش‌بینی شده وجود نداشت و یکی از فرمت‌های جهانی گزارش سود هر سهم یعنی Trailing Twelve Months به اختصار TTM استفاده شد. با استفاده از این مدل شرکت‌ها را می‌توان بر اساس سود هر سهم در 12 ماه، به صورت 4 دوره 3 ماهه ارزیابی کرد.

تابلو خوانی در بورس-9

 

مقاله حرص و طمع در بورس | چرا باید در بورس حرص و طمع را کنترل کنیم؟ را حتما مطالعه کنید

 

نسبت قیمت بر درآمد با مدل TTM

قبل از اجرایی شدن مدل TTM از سود پیش‌بینی شده که شرکت‌ها اعلام می‌کردند استفاده می‌شد. یکی از مزایای TTM این است که سود هر سهم را با توجه به این که شرایط تغییری نکند به شما نشان می‌دهد. این امکان به این معناست که اگر شرایط بازار و اقتصادی بهتر شود، سود هر سهم در TTM افزایش پیدا می‌کند. البته این روش برای شرکت‌هایی که سوددهی آن‌ها با نوسان همراه است، کارایی ندارد.

 

P/E گروه و آخرین معامله هنگام تابلو خوانی در بورس

در تابلوی تالار بورس شرکت‌ها با توجه به صنعتی که در آن فعالیت می‌کنند دسته بندی می‌شوند. برای مثال شرکت‌های خودروسازی یا ذوب آهن در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند. P/E گروه به این معناست که میانگین قیمت به درآمد هر گروه چقدر است. آخرین معامله هم به شما نشان می‌دهد که آخرین سهم خرید و فروش شده در چه ساعتی انجام شده است.

 

خرید و فروش حقوقی‌ها و مفهوم آن هنگام تابلو خوانی در بورس

کلا دو نوع فعال بورسی در بازار داریم. یکی از آن‌ها افراد حقیقی هستند که به صورت شخصی کد بورسی دریافت می‌کنند و به صورت کوتاه مدت در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دسته از افراد با حجوم مرد به بازار بورس افزایش پیدا کردند. نوع دیگری از افراد که مشغول خرید و فروش سهام در بورس هستند، افراد یا شخصیت‌های حقوقی نام دارند. این افراد از طریق شرکت‌ها کد بورسی دریافت می‌کنند. سرمایه‌گذاری این افراد بر خلاف شخصیت‌های حقیقی بلند مدت است. افراد حقوقی در بازار سرمایه چند سهم را تحت نظر دارند و با استفاده از روش‌های تکنیکال خود اقدام به خرید فروش سهام می‌کنند.

سرمایه‌گذاران حقوقی از آنجایی که در شرکت‌ها حضور دارند، دنبال این هستند که روی روند تغییر قیمت‌ها تاثیر بگذارند. این افراد سعی می‌کنند که با ایجاد نوسان در بازار سود بیشتری برای شرکت خود کسب کنند و بخشی از کسری بودجه را جبران کنند. این تنها یک دلیل حضور افراد حقوقی در بازار است که متاسفانه صادقانه و انسانی نیست.

یکی از اطلاعات روی تابلو بورس نمایش داده می‌شود که نشان می‌دهد چه تعدادی از حقوقی‌ها در خرید و فروش سهام شرکت دارند و شما می‌توانید از این اطلاعات مهم در تحلیل تکنیکال خود استفاده کنید. وجود افراد حقوقی در بخش فروش نشان می‌دهد که این سهم پس از یک نزول جزئی پتانسیل بالایی برای رشد دارد و بیشتر شدن تعداد حقوقی‌ها در بخش خرید سهم نشان می‌دهد که این سهم یک افت بزرگ پس از رشد جزئی خود دارد.

 

کسب سود از حقوقی‌ها با خرید سهام

در برخی از معاملاتی که با تعداد زیادی هم انجام می‌‌شود، برخی مواقع حقوقی‌ها در یک سهم فعالیت مشکوکی را انجام می‌دهند. با دقت بیشتر می‌بینید که این معامله بین نماد حقیقی و افراد حقوقی انجام شده است. با بررسی بازار و شرکت در این معاملات می‌توانید سود مناسبی را کسب کنید.

تابلو خوانی در بورس-10

معاملات بلوکی

در انجام این معاملات مبلغی بیشتر از دو میلیارد تومان یا 50 برابر سقف انجام معامله در یک روز کاری سهام خرید و فروش می‌شود. این معاملات را معمولا افرادی که روی بازار تسلط کافی دارند انجام می‌دهند. معاملات بلوکی معمولا به صورت درصدی انجام می‌شود و سرمایه زیادی برای انجام آن‌ها نیاز است. بسیاری از افراد از معاملات بلوکی شکسته شده استفاده می‌کنند تا باقی فعالان سرمایه از آن مطلع نشوند. اطلاع دیگر سرمایه‌گذاران از انجام معاملات بلوکی ممکن است که زیان زیادی به انجام این معاملات وارد کند.

 

پیشنهاد ویژه: اندیکاتورهای خرید و فروش

 

سخن پایانی

هر کسی در بازار بورس فعالیت می‌کند باید تابلو خوانی در بورس را فرا بگیرد. با شناخت روی اعداد می‌توانید از تغییرات آن‌ها روی پیش‌بینی خود استفاده کنید. هر یک این اعداد تاثیری روی سودآوری با کاهش سهام می‌گذارند.

یکی از کارهایی که شما را به سودآوری در بازار بورس نزدیک می‌کند، داشتن استراتژی مناسب و تحلیل تکنیکال بازار است. ابزار مهم تحلیل بازار و ایجاد استراتژی، چیزی به جز اعداد روی تابلوی بازار بورس نیستند. پس یکی از مهمترین موارد بسیار مهم برای موفقیت سرمایه گذاران در بازار بورس یادگیری صحیح تابلو خوانی در بورس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *